Испански учени създадоха камера, симулираща условията на Марс. В нея ще могат да бъдат изпробвани устройства, необходими за мисиите до Червената планета или други обекти от Слънчевата система.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Според учените е нужно преди всичко да бъдат изработени нови сензори и инструменти, способни да отчитат атмосферните условия и данни от повърхността на планетата, за да има отговори на много въпроси.
"Марс е подходящо място да развием познанията си за подобни на Земята планети, което го прави обект на голям брой мисии на НАСА и на Европейската космическа агенция", отбелязва Хосе АнхелМартин-Гадо, професор от Института за науки на материалите в Мадрид и ръководител на проекта.
"Групата ни се концентрира върху мисията на американския робот "Кюриозити" и работи върху създаването на метеорологична станция, която ще бъде използвана при бъдещи мисии за изучаване на повърхността на Марс", добави той.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Построявайки на Земята във вакуумна камера системи, способнида възпроизведат околната среда на Марс, в това число температура, атмосферно налягане, състав на атмосферата и радиация, учените ще могат да изпробват инструментите и
детекторите в "реални" условия, информира БТА.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Вакуумната камера, симулираща условията на Марс, вече позволи да бъдат тествани някои метеорологични сензори, използвани на борда на "Кюриозити", роботът, който кацна на повърхността на Марс през август 2013.
Понастоящем екипът работи върху симулацията на праха на Марс.
"Симулираме ефектите от праха на Марс - един от главните проблеми за изследването на планетата - за да разберем по-добре как функционират инструментите, когато са запрашени", посочи Хесус Собрадо, друг учен от екипа.
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)