Облак от звезден прах във формата на пясъчен часовник с раждаща се в него звезда - това показват новите снимки, заснети от мощния космически телескоп "Джеймс Уеб", предава Агенция "Франс прес".
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Новата звезда носи името "протозвезда L1527" и се намира в съзвездието Телец. Причината досега тя да не е била заснета е фактът, че остава скрита зад въртящ се газов диск на нивото на праховия облак.
Възможността на "Джеймс Уеб" да отчита и светлина в близкия инфрачервен диапазон, позволява впечатляващите снимки да бъдат заснети.
На снимките протопланетен диск с ръб се вижда като тъмна линия през средата на шията на "пясъчния часовник". Светлината от протозвездата изтича над и под този диск, осветявайки кухини в заобикалящия газ и прах.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Самите облаци са възникнали от отделената от звездата материя. Звездата влиза в сблъсък с околната среда, причинявайки експлозии от звезден прах, който е по-ситен в сините си части и по-плътен в оранжевите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Смята се, че тази протозвезда е в своя ранен стадий - на около 100 хил. години, което е и причината да не може да генерира собствена енергия.
ОЩЕ: "Стълбовете на сътворението": НАСА разкри ново изображение на телескопа "Джеймс Уеб"
Обграждащият я черен диск има размер, близък до този на Слънчевата система. Според НАСА той ще захранва протозвездата до момента на започване на ядрен синтез.
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Новите снимки са интересни и от гледна точка на това, че показват какъв път са изминали нашето Слънце и Слънчевата система като цяло в своя ранен стадий.
Молекулярният облак на съзвездието Телец, което се намира на около 430 светлинни години от Земята, е място за формиране на стотици нови звезди.
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" е водещата в света обсерватория за космически науки. Той извършва наблюдения на разстояние 1,5 млн. км от Земята, като неговите първи цветни снимки започнаха да пристигат през юли.
Една от главните цели на телескопа с цена 10 млрд. щатски долара е да изучи жизнения цикъл на звездите.