Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Диамантените планети се оказаха разпространено явление

19 май 2014, 07:43 часа • 81654 прочитания

Богатите на въглерод планети може да се окажат много по-разпространено явление, отколкото се смяташе по-рано. За това свидетелстват резултатите от ново изследване на астрономи от Йейлския университет.

Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.

Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Подобни планети са разположени далеч извън пределите на Слънчевата система. Някои от тях могат да съдържат огромни залежи от графит и дори диаманти. Такова изобилие поставя редица въпроси за живота на тези планети, за тектониката на плочите и други геоложки процеси, както и за влиянието на изобилието от въглерод върху климата.

„Независимо от относително малкото количество въглерод на Земята, именно той има решаващо значение за възникването на живота и регулацията на нашия климат – коментира ръководителят на изследването Джон Мориарти. – Въпросът за това как богатата на въглерод химическа среда може да влияе на обитаемостта на екзопланетите, все още остава открит. Възможно е нашето изследване да провокира интереса на други учени и заедно да открием верните отговори.“
През октомври 2012 година съавторът на сегашното изследване Нику Мадхусудхан публикувал статия, в която твърди, че скалистата планета 55 Cancri e, два пъти превишаваща Земята по размери, по-скоро е покрита с графит и диаманти.

Астрономите преди смятаха, че подобните на Земята екзопланети основно се състоят от желязо, кислород, магнезий и силиций, с малка част въглерод. Днес богатите на въглерод планети са едва малка част от всички екзопланети. Три четвърти от техните маси се падат на въглерода (за сравнение на Земята този показател е само 0,005%).
Мориарти и колегите му разработили модел, позволяващ да се оцени състава на екзопланетите. Предишните модели се основавали на статични снимки на газообразните дискове, в които се формират планетите. Новият модел проследява измененията в състава на диска с годините.

Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)

Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

Изследователите са стигнали до извода, че в дисковете, където съотношението въглерод–кислород превишава 0,8, богатите на въглерод планети могат да се образуват по-далече от центъра на диска. Също диамантените планети могат да се формират в дискове, където съотношението въглерод–кислород е достатъчно ниско (0,65), но в този случай диамантените планети се образуват близо до своята звезда.

Старите модели сочели, че богатите на въглерод планети могат да се зародят само в дискове с коефициент на съотношение въглерод–кислород над 0,8. Според изследователите звездите, в чиито дискове съотношението въглерод и кислород превишава 0,65, са много повече, отколкото звездите с показател 0,8 и повече. А това означава, че и диамантените планети са много повече, отколкото прогнозираното по-рано.

„Нашето изследване показва: извънземните светове могат да бъдат изключително разнообразни по своя химичен състав и повечето от тях радикално се отличават от нашата планета“, казва Мадхусудхан.

Независимо че астрономите вече са открили повече от хиляда потвърдени екзопланети и съществуват над 3000 кандидата за екзопланети, досега не е изяснен пълният диапазон от фактори, които влияят на обитаемостта на другите светове.
Изследването на учените е публикувано в сп. Astrophysical Journal.

Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)

Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес