Астероидът 2017 GM, който беше открит едва вчера, ще премине на опасно близко разстояние до центъра на Земята - само на 16 288 км.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Това съобщиха от екипа на обсерватория „Звездно общество- IAU А79”, като се позовават на информация от NASA.
Това означава, че отломката с размери между 3 и 6 метра ще профучи днес в ранния следобед със скорост от 18 км/сек през най-горните слоеве на земната атмосфера (екзосфера). През последните часове астрономите положиха значителни усилия за получаване на прецизни наблюдения, които към момента показват малък шанс небесното тяло да се вреже в нашата планета. Възможно е обаче да застраши сателити, намиращи се на сходна височина.
В момента отломката е видима само от южното полукълбо и при най-голямото сближение ще се вижда от Австралия и Нова Зеландия. Д-р Филип Фратев от обсерватория "Звездно общество - А79" коментира, че отдавна не е имало толкова близко преминаващ астероид, който е важно да бъде проследен, защото орбитата му е вероятно да бъде повлияна от земната гравитация и при следващи сближения да представлява по-сериозна заплаха.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Това доказва и необходимостта от продължаване на този род наблюдения, които могат точно да определят евентуалното място на сблъсък, а от там да предотвратят евентуални жертви и разрушения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)