Министерството на финансите отказва да даде точни данни за приходите от хазарт. От ведомството дават странни отговори на зададени от депутата от ИТН Гроздан Караджов въпроси по промените в Закона за хазарта.
Още: Сътрудничеството между САЩ И ЕС от ключово значение за бъдещето на енергетиката и индустрията
От отговорите на МФ става ясно, че за цялата минала година е издаден един-единствен лиценз за организиране на хазартни игри - на дружеството “Инбет онлайн” ЕООД. Това е станало през септември, пише в. "Сега".
ОЩЕ: "Тройно увеличение": Вдигнаха държавните такси за хазарта
Месец след това финансовият министър Асен Василев обяви, че към МФ ще бъде сформирана работна група за промени в закона за хазарта с цел ограничаване на рекламите. Не се знае какво е свършила тази работна група - по темата има заден въпрос от депутата Кристина Петкова, който засега е без отговор. Изненадващо на второ четене на промените в закона за бюджета бе изменен сериозно и Законът за хазарта.
Още: Съдът окончателно позволи на собственика на Vivacom да купи "Булсатком"
Още: Безплатният курс “Основи на бизнеса” на Finance Academy стартира на 4 март
Нови такси
С новите текстове начинът за изчисляване на една от събираните такси - за офлайн хазартни игри като спортни залози, бинго, томбола и др. бе променен и операторите вече дължат 20% такса върху силно намалена база - направените залози минус изплатените печалби. До началото на тази година таксата бе 15% от всички залози. Според МФ това се компенсира от въвеждането на корпоративен данък за тази дейност и еднократна такса за поддържане на лиценз, но сметките показват, че дори с тях има облекчаване на режима.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отиде си "Бащата на Nutella"
Още: Техномаркет стартира проект за дигитализация на ценовите етикети в своите магазини
На въпрос на Караджов какви точно приходи са постъпили от променената такса през януари МФ дава странен отговор. От там обясняват, че макар тези такси да се плащат и декларират в срок до 15 февруари, е необходимо време за обобщаване на информацията и това ще бъде факт едва в началото на март. А този отговор е подаден към Гроздан Караджов на 5 март. Така няма яснота каква точно сума е влязла в хазната по новия ред, за да бъде направена преценка какви залози са изплатени и колко реално биха постъпили по старата формула за изчисляване на таксата.
ОЩЕ: НАП с уточнение за таксите, които хазартните оператори дължат
И още странни отговори
От МФ отговор на друг въпрос - защо при увеличаването на хазартните такси са изцяло пропуснати отделни хазартни игри. Така например изобщо не е променен алтернативният данък за рулетки в казина - 22 000 лв. на тримесечие за игрална маса.
Още: Кока-Кола ХБК е най-устойчивата компания за напитки в света според Dow Jones Best-in-Class
Още: Международно сътрудничество: „Главболгарстрой“ с ключови разговори в САЩ
На въпрос на Гроздан Караджов защо за едни видове хазарт таксите са вдигнати, а за други - не, от МФ отговарят, че лицензираните игрални казина са много малко - 20, а издадените лицензи за игрални зали, в които данъкът за игрални автомати се вдига - над 1000. Така според МФ се въвежда ограничителна мярка за превенция на хазарта, особено сред младите. Не става ясно защо не е нужна превенция в казината.
Пита се и защо не са изравнени еднократните такси за офлайн и онлайн хазарта. Въвеждането на еднократна такса за поддържане на лиценз в размер на 300 000 лв. е един от аргументите за реалното намаляване на таксата върху залозите. Тази еднократна такса при онлайн хазарта е 400 000 лв. Според МФ тук не се отчита, че за офлайн хазарта съществува и друга такса - за издаване на самия лиценз, но тя е в размер на 20 000 лв., тоест еднократната сума отново остава по-ниска от тази за онлайн хазарта.