Нашата планета ще се затопли с 3,6 градуса Целзий в дългосрочен план, ако правителствата се задоволят с постигането на сегашните си цели в областта на климата, предупреди Международната агенция по енергетика във връзка с конференцията на ООН за климата, която бе открита във Варшава, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Според сценарий, предвиден от агенцията за развитите страни, свързаните с енергетиката парникови емисии, които съответстват на около две трети от общия им брой, ще се увеличат с 20 на сто до 2035 г. Сценарият взема предвид обявените от правителствата мерки за подобряване на енергийната ефективност, поддържане на възобновяемата енергия, намаляване на дотациите за добив на изкопаеми горива, се казва годишния доклад на агенцията, който бе представен в Лондон.
Увеличаването с 20 на сто на "енергийните" емисии - най-вече от горене на въглища и петрол и в по-малка степен на газ, след 20 години поставя света в траектория, която съответства на покачване на температурите в дългосрочен план с 3,6 градуса Целзий, т.е. далеч над границата от поставеното като цел повишаване на температурите с не повече от 2 градуса Целзий, отбелязаха от агенцията.
Констатирайки ролята на енергетиката за успеха или провала на международната политика в областта на климата, агенцията приветства инициативите, които имат потенциала да ограничат увеличаването на парниковите емисии.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Прогнозите за 2035 г. обаче сочат, че потреблението на изкопаеми горива ще продължи да се увеличава. От агенцията прогнозират, че световната консумация на петрол през 2035 г. ще е около 101 милиона барела дневно, т.е. ще е налице увеличаването й с около 14 милиона барела дневно за по-малко от четвърт век. Това ще се равнява на 16,1 милиарда литра петрол, изгаряни на планетата на всеки 24 часа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Що се отнася до въглищата - най-замърсяващото фосилно гориво и основен източник на енергия в двете най-населени страни на планетата, Китай и Индия, агенцията прогнозира увеличаване на потреблението им със 17 на сто до 2035 г.