Визуализация на глобалните температури, подобна на намотка, обхваща периода от 1880 до 2021 г. Колкото по-далеч от центъра лежи "нишката", толкова по-висока е температурата.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Анимацията е създадена в Студиото за научни визуализации на НАСА и е разработена от климатолога Ед Хокинс от Университета в Рединг (Великобритания). Областта на неговите интереси е да представя климатичните данни по начин, който обществеността може лесно да разбере и запомни. През 2016 г. първата му "климатична спирала" направи бум в мрежата. Начинът, по който анимацията представяла климатичната криза, бил прост и ужасяващ. Тя била използвана дори на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Рио де Жанейро.
Новата визуализация се основава на данни от анализ на температурите на земната повърхност от Института за космически изследвания „Годард“ на НАСА. С всеки месец от всяка година в този кръгов календар линията се измества по-далече. Именно в средата на XIX век линията започва силно да излиза навън.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Жега и влажност ни убиват по-лесно, отколкото си мислехме
На границата на вековете тази динамика се засилва, поясът се движи навън с тревожна скорост. От 2016 до 2021 г. тя няколко пъти пресича жълтата граница, която показва един градус на затопляне.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още:
Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още:
Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Юли 2021 г. е бил най-горещият месец в Северното полукълбо за цялата история на наблюденията, а последните девет години са сред десетте най-горещи години в историята. Изглежда, че дори глобалната пандемия не е забавила тези изменения.
По-рано тази година НАСА пусна още една визуализация. Тя се отнася до увеличаването на броя на аномалните температури с течение на времето. Картата показва нормалните температури в бяло, температурите над нормата – в червено, и под нормата – в синьо.
Още:
Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?