Пчелите, пеперудите и другите насекоми-опрашители, които са изложени на замърсяване на въздуха, имат сериозно нарушение на способността да намират растенията, с които се хранят.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Ползването на пестициди и промените в ползването на земите са двете основни причини за рязкото намаляване на броя на насекомите.
Ново изследване, обаче, доказва, че замърсеният въздух, причинен от автомобилите, също обърква пчелите. Предишни доказателства от лабораторни проучвания показват как замърсителите на въздуха разграждат частиците от миризмата на растенията, което затруднява насекомите да ги локализират.
За да се разбере по-добре как тези взаимодействия се проявяват днес, Джеймс Райълс от Университета на Рединг в Обединеното кралство и колегите му, провеждат тригодишно полево изпитание. Те изграждат система, която генерира азотни оксиди и замърсяване с озон.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Резултатите са категорични - нивата на замърсителите, равни на средните концентрации в близост до главните пътища в Обединеното кралство, довеждат до 70% намаляване на броя на опрашителите, пише БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
„Не очаквахме толкова сериозен ефект на мръсния въздух върху пчелите. Тепърва ще бъдат напрамени множество тестове, но откритието ни само дава представа за мащаба на замърсяването без въздуха. А без пчели няма живот“, обясни Райъл.