Два необитаеми острова в състава на южната провинция Южна Суматра, са напълно потопени под вода в резултат на покачване на морското равнище поради глобалното затопляне. Това съобщи The Straits Times, позовавайки се на данни от местната организация Forum for the Environment, предаде БГНЕС.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
"Островите Бете и Гундул в момента са на 1-3 м под морското равнище", заяви ръководителят на тази неправителствена организация Хайрул Собри. "Ако не се предприемат спешни мерки, тогава още четири острова, които са част от тази провинция, са изложени на риск от изчезване", предупреди експертът. Така според него остров Бурун вече е на кота нула, Калонг и Салах Намао са на около два метра над повърхността на водата, остров Крамат е на около 3 метра над водата.
Той отбеляза, че Салах Намао все още е обитаван, въпреки факта, че от 90-те години местните жители постепенно започват да напускат острова, включително заради нарастващото морско равнище. Експертът каза още, че остров Бете, който вече е под вода, преди това е бил национален резерват, признат от ЮНЕСКО.
Индонезия се намира на най-големия в света архипелаг, който включва 18 хиляди острова.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата