Земята ще се затопли с 2,7°C над очакваното, според обещанията, дадени от страните преди срещата на върха за климата COP26. Затоплянето с 2,7°C е катастрофално и ще доведе до опустошителни наводнения, горещи вълни и риск от опасни природни явления.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Една от ключовите цели на COP26 е да постигне договореност за нови, по-драстични планове от страните за първи път след Парижкото споразумение през 2015 г. Но въпреки смелите ангажименти от САЩ, ЕС, Обединеното кралство, Япония и Китай дори, светът не може да достигне целите на споразумението от Париж за ограничаване на затоплянето до 1,5°C или 2°C.
„ Като цяло страните са представили по-строги планове“, съобщи Ан Олхоф от Техническия университет на Дания, един от авторите на доклада. „В същото време това се случва твърде бавно. Това е като да обърнеш супертанкер - просто напредъкът е твърде бавен. Правим бебешки стъпки вместо гигантски скокове“, добави тя.
За да се спази договорката затоплянето да се ограничи до 1,5°C, ще е необходимо годишните емисии през 2030 г. да бъдат с 28 милиарда тона по-ниски от това, което предвиждат плановете и обещанията. Днес годишните емисии са около 40 милиарда тона. „Това ясно показва, че сме далеч от целта“, казва Олхоф. Една ключова страна, която може да промени нещата, е Индия, която все още не е представила план за емисиите си, пише БГНЕС.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Друга частица оптимизъм идва от разглеждането на дългосрочните национални обещания за достигане на нетната нула до 2050 или 2060 г. Бразилия, Китай, ЕС, Русия, САЩ и Обединеното кралство са сред страните, които са поели такъв ангажимент.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?