В навечерието на фестивала на българското документално и анимационно кино “Златен Ритон”, решихме да разгледаме темите за документалните филми и тяхното влияние върху публиката, заедно с културолога доц. д-р Теодора Стоилова - Дончева.
Още: Шон Бейкър призова да се запази животът на нискобюджетното кино
Още: Норвежкият "Мечти" грабна "Златна мечка" на фестивала в Берлин (СНИМКИ)
Документалното кино преди и сега
Книгата ѝ “Българското посттоталитарно документално кино” проследява основните събития и процеси в документалното ни кино между 1989 и 2020 година, подчертавайки ключовите теми и творчески постижения.
Авторката анализира промените в киното след падането на тоталитарния режим, разкривайки нови перспективи и предизвикателства пред съвременните български режисьори.
Още: Отиде си голяма звезда от "Карате кид" и множество сериали
Още: Гледаме филми за Милена Славова и Лазар Радков на 29-ия София Филм Фест
Книгата предоставя дълбок поглед върху развитието на този жанр, откривайки многолика мозайка от истории, които формират днешното лице на българското документално кино.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Продуцентите на филмите за Джеймс Бонд се оттеглят. Какво следва?
В разговорът ни с нея, тя сподели предизвикателствата и затрудненията на българското документално кино днес и ни разказа какво стои зад филмите “Оглушителна тишина” и “Киноекстремисти”, на които тя е сценарист и които можем да видим в програмата на фестивала “Златен Ритон”.
Какви са най-големите проблеми на българското документално кино и какво можем да видим в интригуващите заглавия - вижте във видеото:
Още: Петте заглавия, които допълват Балканския конкурс на София Филм Фест
Още: Ангел Апостолски - българският режисьор, който засне рекламата на PETA за Супербоул (ВИДЕО)