Канадският министър-председател Джъстин Трюдо обяви до 13,2 млрд. канадски долара (9,8 млрд. щатски долара) субсидии за период от 10 години за първия чуждестранен завод за акумулатори на „Фолксваген“, който ще бъде построен в Сейнт Томас, Онтарио.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
Подкрепата за производството съвпада със стимулите на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, тъй като търговските партньори на Вашингтон се стремят да не изостават със субсидиите по амбициозния Закон за намаляване на инфлацията (IRA) на фона на тревогите около него, предава БГНЕС.
Европейските лидери се опасяват, че базираните в ЕС компании биха могли да се преместят в САЩ заради ползите от закона - който насочва около 370 млрд. долара към субсидии за енергийния преход на САЩ, съобщи АФП.
"С този исторически проект ние не просто връщаме производството, ние връщаме силна процъфтяваща икономика за тази общност и осигуряваме национална котва за веригата за доставки на електрически превозни средства в Канада", заяви Трюдо на пресконференция. Той нарече финансирането "инвестиция на цяло поколение" в нов завод, който се очаква да генерира стойност от около 200 млрд. канадски долара.
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
Неговият министър на промишлеността Франсоа-Филип Шампан заяви, че Отава очаква да види пълна възвръщаемост на инвестицията си в рамките на пет години. „Фолксваген“, който през март обяви плановете си да построи завода в Сейнт Томас, инвестира 7 млрд. канадски долара в съоръжението с площ 370 акра - с размерите на около 200 футболни игрища - което според изявление на кабинета на Трюдо е "най-голямата инвестиция, свързана с електрически превозни средства, в канадската история". Строителството на това, което ще бъде и най-голямото производствено съоръжение в Канада, ще започне през следващата година, а производството на батерии за до един милион електромобила годишно ще започне през 2027 г. Според изявлението се очаква заводът да създаде до 3 00 преки работни места и до 30 000 непреки работни места.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
„Фолксваген“ създава и серия от заводи за производство на батерии в Европа, първият от които отваря врати тази година в Швеция. През 2025 г. той ще бъде последван от друг в Залцгитер, Германия.
Със собствените си заводи за батерии компанията се стреми да намали зависимостта на веригата си за доставки от Азия. Освен това е изправена пред тежка борба с американския си конкурент „Тесла“ за доминиране на пазара на електрически автомобили. Под различните си марки „Фолксваген“ планира да представи над 25 различни нови електрически модела до 2030 г. в Съединените щати.
Финансирането от страна на канадското правителство в размер между 8 и 13,2 млрд. канадски долара - сума, която ще зависи от нивата на производство на батерии - ще започне да се прекратява през 2030 г. и ще бъде напълно премахнато след 2032 г. Провинция Онтарио също е обещала 500 млн. канадски долара за завода.
Още: Как правилно да се грижите за филтъра за твърди частици
Още: Собственици на Tesla в Китай отнесоха огромни глоби за критики на марката
Канада полага големи усилия в областта на батериите за електромобили, като се похвали с данъчни облекчения, изобилие на критични минерали и чиста енергия, за да привлече производителите на автомобили. Когато беше попитан за Закона за намаляване на инфлацията, Трюдо коментира, че "канадската икономика не може да се мери с него в глобален общ мащаб". "Но можем да бъдем и сме били много стратегически настроени за това къде искаме да се активизираме и да се конкурираме директно, и да се уверим, че ще преминем през вратата", каза той.
Премиерът добави, че размириците в чужбина, предизвикани от руската инвазия в Украйна, "напомнят на хората, че трябва да произвеждаме нещата тук, в нашите страни" и да укрепим "веригите за доставки, на които можем да разчитаме".
Автомобилният производител „Стелантис“ и LG Energy Solution също си партнират за нов завод за батерии в Канада, докато френският производител на гуми „Мишелин“ разширява местното си предприятие.
General Motors също така подписа дългосрочно споразумение с бразилския миннодобивен гигант Vale за доставки на канадски никел за използване в батериите за електрически превозни средства.
А по-рано този месец „Форд“ обяви, че ще преоборудва завода си за сглобяване в Оуквил, Онтарио, на стойност 1,8 млрд. канадски долара, за да произвежда електромобили и батерии за северноамериканския пазар.