През настоящото десетилетие глобалната автомобилна индустрия вече е преживяла две големи логистични кризи - първата беше провокирана от пандемията COVID-19, втората от войната в Украйна, започнала през февруари 2022 г. Сега има нова такава - атаките на йеменските хуси срещу търговски кораби в Червено море, през което минава най-краткият морски път от Азия към Европа.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
Експлозия спря производството в 6 завода на Toyota
Както е известно, йеменското движение Хути, което подкрепя палестинците във въоръжения конфликт с Израел, започна да атакува кораби, преминаващи през Червено море. Формалната причина за атаката е връзката на плавателните съдове със САЩ или Израел, но на практика се напада всеки кораб. Това доведе до парализиране на транспортирането на товари през Червено море и Суецкия канал, който свързва Червено море със Средиземно море - през него основният поток от продукти и компоненти от Азия към Европа. Алтернативният морски път е гигантска обиколка около Африка през нос Добра надежда.
Скъпият въздушен транспорт частично решава проблема. В момента няма установен сухопътен маршрут, а въоръженият конфликт в Червено море рязко ескалира миналата седмица. И веригите за доставки вече са пострадали, което се отразява на много от индустриите.
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
Още: Ракета уцели гръцки кораб край Йемен: Червено море е все по-опасно
Една от тях е автомобилната - поради недостиг на компоненти от азиатски произход европейските заводи започнаха да обявяват принудително спиране. Tesla беше първата, която направи такова съобщение миналата седмица - нейната Gigafactory в предградията на Берлин (Германия) няма да работи от 29 януари до 11 февруари. Тази седмица заводът на Volvo Cars в Гент (Белгия), и заводът на Suzuki в Естергом (Унгария), също бяха частично затворени поради недостиг на компоненти.
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
Други автомобилни производители все още не изпитват недостиг на компоненти от азиатски произход, но вече пренасочват търговските кораби около Африка, за да избегнат проблеми в бъдеще. А това води до увеличение на разходите, при това много голямо, което вероятно ще се отрази на цените на автомобилите. И съответно от това ще пострадат потребителите.
Нови 6 проекта от автомобилната индустрия разкриват 500 работни места
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как правилно да се грижите за филтъра за твърди частици
Още: Собственици на Tesla в Китай отнесоха огромни глоби за критики на марката