За детския организъм е далеч по-добре да се намира извън автомобила, отколкото в него заради концентрацията на вредните вещества в салона. Това сочи изследване на професор Дейвид Кинг, който е бивш главен научен съветник на британското правителство. Резултатите от проучването бяха публикувани от вестник Guardian.
Още: Защо задвижването 4х4 може да бъде опасно при поднасяне
Още: BMW обещава революция при електромобилите
„Децата, седящи на задните седалки в автомобила, вдишват въздух с повишено съдържани на вредни емисии. Дори вие да карате най-екологично чистото превозно средство, вашите деца ще бъдат затворени в кутия, събираща токсичните газове от всички превозни средства, намиращи се около вас”, предупреждува ученият.
Професор Стиън Холгейт – експерт по астма към Университета в Сатхумптън и председателят на група лекари от Кралски медицински колеж, напълно подкрепя Кинг. Според него, при всяка възможност децата трябва да се придвижват пеша или с велосидепи, а не в автомобили.
„Концентрацията на вредни вещества във въздуха в салона е с 10-12 пъти по-висока, отколкото навън. Често климатичната система на автомобила засмухва изпуснати от движещ се отпред камион газове и директно ги изпраща в задната част на салона. А там седят именно децата”, твърди професор Холгейт.
Още: Volvo подобри най-популярния си модел
Още: Как да размразите ключалката на автомобила през зимата
Според него, децата са далеч по-уязвими от възрастните и това се забелязва от непрекъснато увеличаване на болните от асма и други респираторни заболявания. Изследвания на учени от цял свят показват, че замърсеният въздух освен, че уврежда здравето на децата, пречи и на тяхната концентрация по време на различти занимания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как начинаещ шофьор да избере употребяван автомобил
Още: Нов „умен автомобил“ от Китай - автопилот на Huawei и 1000 км пробег
„Децата могат да бъдат доста уязвими, като мръсният въдух уврежда дори тяхното чисто физическо развитие. Той оказва влияние върху имунната им система, докато те растат, а тези последици по-късно може да бъдат дори фатални”, допълва професорът. И припомня, че според статистиката във Великобритания около 23 500 човека годишно умират именно заради токсичните газове в атмосферата.