Единственият български автомобилен производител у нас фалира на шестата година от откриването на завода в ловешкото село Баховица.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
От "Литекс моторс" са поискали откриване на производство по несъстоятелност от Софийски градски съд на 23 февруари 2017 г., става ясно от Търговския регистър.
На 1 март същото е поискала и застрахователната компания "Булстрад Виена иншурънс груп", сочи деловодната система на Софийския градски съд. "Булстрад" е един от кредиторите на "Литекс моторс".
По двете искови молби са образувани дела.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Литекс моторс" беше основана през 2008 г. с цел да произвежда изцяло автомобили по лиценз на китайската компания "Great Wall". Две години по-късно започна производството на колите в завода в Баховица, който през миналата година спря работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Тогава бе обявено, че спирането е временно и се дължи на това, че фабриката е произвела планираните количества автомобили, предаде Mediapool.
Основен акционер в дружеството е бизнесменът Гриша Ганчев. Компанията имаше кредит и от фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).
Според Търговския регистър "Литекс моторс" е собственост на "Уотърсий България" (61.4%) и "Терексим" (38.6%).
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
През 2015 г. компанията е произвела 251 автомобила, а е продала общо 821, сочи финансовият й отчет. Това е спад със 7 на сто спрямо година по-рано.
Компанията отчита загуба от 5.4 млн. лв. за 2015 г. Година по-рано отчита печалба от 7.2 млн. лв., но тя не се дължи на основната дейност на дружеството – продажбата на автомобили, а на положителна разлика, получена при извършване на прихващания по договори за цесии в КТБ, е посочено във финансовия отчет на "Литекс моторс".
От компанията отказаха коментар и обещаха да изпратят по-късно официална позиция.