Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Генералният секретар на ОПЕК: Членството на Русия в ОПЕК+ е жизненоважно

01 август 2022, 12:00 часа • 5369 прочитания

Новият генерален секретар на ОПЕК Хайсам ал Гайс, който встъпва в длъжност от днес, посочи в неделя, че членството на Русия в ОПЕК+ е жизненоважно за успеха на организацията, предава кувейтският вестник Alrai.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Хайсам ал Гайс оглавява кувейтската делегация в ОПЕК периода 2017-2021 г. и наследява починалия на 5 юли нигериец Мохамед Баркиндо.

Новият генерален секретар ще проведе първата среща на организацията на тази си позиция на 3 август. Очаква се ОПЕК да приеме да не увеличава добива на петрол през месец септември, въпреки призивите на САЩ за повече доставки на черното злато.

Съществува обаче и вероятност за слаби увеличения в добива идния месец, посочват осем неназовани източници миналата седмица, цитирани от Reuters.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

ОПЕК не налага контрол върху цените на петрола, но се настройва спрямо пазара що се касае търсенето и предлагането.“, казва Хайсам ал Гайс в интервю за Alrai. Генералният секретар добавя, че текущото състояние на петролния пазар е „много нестабилно и турбулентно“.

„Смятам, че скорошното покачване на цените на петрола не е свързано единствено със ситуацията в Украйна.“, добавя той.

„Всички данни посочват, че цените започват да нарастват постепенно още преди началото на инвазията“, като явлението е предизвикано от преобладаващото схващане за ограничен свободен производствен капацитет, който е концентриран само в някои отделни страни, казва ал Гайс.

Цената на петрола достигна най-високите си нива от 2008 г. насам през март, когато удари 139 долара за барел. Причината за ръста бяха наложените от САЩ и Европа санкции върху Русия след началото на войната в Украйна.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Цените спаднаха след това и се задържаха до около 108 долара барел. Спадът последва вдигането на основните лихвени проценти от страна на много световни централни банки, което увеличи страха от изпадане в рецесия и създаде очакване за намаляване на търсенето на горива.

На въпрос кои фактори ще повлияят на цената на петрола до края на тази година, главният секретар отговори: „По мое мнение, най-важният фактор ще бъде продължителната липса на инвестиции в сондиране, проучване и производство“. Това ще увеличи цените, но все още не е ясно с колко, заключава той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес