Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Крепостта Русокастро – една загадка в развитие

10 март 2019, 10:53 часа • 5168 прочитания

Крепостта Русокастро продължава да буди интереса на изследователи. През миналата година тя беше обет на проучвате от страна на археолозите от Регионален исторически музей Бургас. Разкопките са спонсорирани от Министерство на културата и Община Камено, на чиято територия се намира крепостта.

Още: Избраха новото ръководство на ученическия комитет към община Бургас

Още: Бургаските училища се обединяват в подкрепа на Крисена

48 метра от западната крепостна стена са проучени напълно. В част от нея е установена ранновизантийска крепостна стена широка два метра. Археолозите откриха и две нови кули с различни форми. Едната с правоъгълен план по протежението на западната крепостна стена, а другата северозападно от северния край на цитаделата. Последната е завършек на новоразкрита крепостна стена – мустак и е дълга осем метра.

Бойната кула е кръгла, с диаметър 5.3 метра и запазена височина малко над един метър. Датирана е от първа половина на XIII век. От същото време са и сградата с пилони от зидани каменни стълбове и цитаделата на крепостта.

Друго интересно откритие, направено през 2018 година, е фрагмент от конусовиден предмет от ахат, който е стругован, с отвор през тялото. От монетите са намерени емисии на цар Иван Александър, цар Тодор Светослав, султан Мурад I, Шарл I Анжуйски, Гийом II Вилардуен, дожът Джовани Дандоло, на Палелозите до Андроник III, римски и ранновизантийски монети, както и фолиси от XI век.

Още: Кукери ще гонят злите сили в Бургас

Още: Две изложби на украинската общност в Бургас ще отбележат три години от войната

„Запазената височина на архитектура е по-голяма от тази в Царевец, така че този обект може да се превърне във втори Царевец. Нашето желание е да реставрираме изцяло един фрагмент от крепостта, като стената бъде възстановена на височина до 10-11 метра - такава, каквато е била през Средновековието. Това ще бъде направено с оригиналните материали - всеки един камък от градежа е запазен, така че и дума не може да става за някаква бутафория" - заяви Милен Николов, директор на РИМ-Бургас и ръководител на проучванията в Русокастро.

Работата на археолозите продължава и през 2019 година. Те ще се съсредоточат върху цялостното проучване на цитаделата на крепостта Русокастро. Очакванията на специалистите са, да се потвърди хипотезата, че Русокастро е бил замък на българския цар Иван Асен.

 

 

Още: Община Бургас спечели финансиране за два проекта

Още: Бургас чества 147 г. свобода

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес