Службата за борба с прането на пари към Министерството на финансите на Сърбия започна финансова проверка на 20 журналисти и 37 неправителствени организации, съобщи МИА. Банките са помолени да изпратят справка за всичките им транзакции през предходната година. В искането се посочва, че данните са необходими, за да се определи дали организациите и лицата от списъка имат нещо общо с финансирането на тероризма или прането на пари.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Проверката обхваща две сдружения на журналистите, Европейското движение на Сърбия, Хелзинкския комитет, Центъра за евроатлантически изследвания, Белградския център за политика за сигурност и други неправителствени организации и политици, между които Вук Йеремич и журналиста Слободан Георгиев.
Някои от организациите предупредиха, че ще предприемат законови действия и ще информират международната общност за тази проверка.
Ръководителят на Делегацията на ЕК в Сърбия Таня Файон предупреди, че всяко неоправдано разследване на тяхната работа ще се третира като опит за натиск.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Повечето неправителствени организации и граждани, които са подложени на проверка от сръбското правителство за пране на пари, са между основните застъпници на провеждането на реформи в унисон с ЕС и подкрепят европейските ценности в Сърбия”, написа тя в профила си в Twitter.
Most of the CSOs, media and individuals investigated for money laundering by the Serbian Government have been among the primary advocates for pro-EU reforms and supporters of #EU values in #Serbia. Any unjustified investigation into their work should be regarded as pressure. https://t.co/go9kg6odLz
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
— Tanja Fajon (@tfajon) July 28, 2020
Според Зоран Гаврилович от Бюрото за социални изследвания (БИРОДИ), акцията на Службата за предотвратяване прането на пари цели „да се етикетира част от обществото, която е критично настроена към властта и която има капацитета да влияе на социалните процеси в Сърбия”.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Това потвърждава искането на Обединената опозиция за сформиране на експертни групи, които да дадат информация за състоянието на демокрацията и върховенството на закона и на медиите в Сърбия, смятат от партията на Драган Джилас.
Според Демократическата партия, това е опит да се дискредитират онези, които „не зависят от милостта на правителството” и чиято дейност все още не е поставена под контрол.