Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Румъния вдигна мерника на едри представители на чуждия бизнес

02 октомври 2014, 16:25 часа • 25055 прочитания

Десетки прокурори, полицаи, митнически служители нахлуха в румънските офиси на руския петролен гигант "Лукойл" като част от разследване за укриване на данъци и пране на пари.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"На този етап от разследването, загубите, причинени от укриване на данъци и пране на пари, се изчисляват на стойност около 1.03 милиарда леи (230 милиона евро)", каза прокурорът на град Плоещ в южната част на страната, където са съсредоточени дейностите на "Лукойл", предаде БГНЕС.

Извършени са общо 23 обиска, включително и в офисите на рафинерията "Петротел", 97% от която са собственост на "Лукойл". "Лукойл" закупи "Петротел" през 1998 г., а през 2012 г. отбеляза приходи от 1,34 милиарда евро в Румъния. Компанията има 300 бензиностанции и контролира 20% от местния пазар на петролни продукти.

Междувременно и софтуерния гигант Microsoft попадна под огъня на румънската преса. Става въпрос за корупционна афера, свързана със закупуване на лицензи от американската корпорация. Вестник "Румъния либера" определи скандала като най-голямото корупционно дело с щети над 1 милиард евро.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

"Това дело с подкуп от около 60 милиона евро нямаше да се появи, ако ФРБ не беше уведомило румънските власти преди около година и половина", посочва изданието, като се позовава на изявление на предишния началник на разузнавателната служба Теодор Мелешкану.

Румънската национална дирекция за борба с корупцията (НДБК) е започнала разследване през 2013 г. Румънската прокуратура е трябвало да провери "движението на пари" на около 40 фирми, да вземе показания от над 80 души в Румъния и в други държави, да се сформират международни следователски комисии, да се придобият документи от банки и офшорни компании за делото "Майкрософт"- ЕАДС – Информатизация на държавните институции.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

Подкупът от 60 милиона долара е бил даден в чужбина, а преговорите за него също са водени извън Румъния.

Седем предишни румънски министри са заподозрени в пране на пари, вземане на подкупи, търговия с влияние и злоупотреба със служебната длъжност. Те твърдят, че това е политически мотивирана кампания, която е започнала преди президентските избори, а криминалните деяния около нея датират още от 2001 г.

Само в частта за информатизацията на образованието, където е даден подкуп от 20 млн. долара за една рамкова програма на стойност 200 милиона евро, НДБК очаква да започне разследване. Това ще започне, когато се поиска сваляне на имунитет във връзка с програмите за информатизацията на държавните институции с договори с ЕАДС на стойност около 1 милиард долара, пише вестникът.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Изданието допълва още, че е възможно в аферата да са замесени генерали от високите слоеве на МВР, както и че не е изключено съучастие и от тайните служби в периода 2004-2005 г

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес