Подписването на Договора за добросъседство между България и Македония е добра първа стъпка към подобряване на отношенията между двете страни. Това заяви бившият президент на България Георги Първанов, предава скопският телевизионен канал A1 On.
Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"
Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"
Първанов отбеляза, че на Македония трябва да й бъде оказана помощ за присъединяването към Европейския съюз и НАТО с оглед на стабилността на страната и региона, но същевременно подчерта, че е също толкова важно България да реши собствените си проблеми с Македония по въпроса за общата история, информира "Фокус".
„Имаме благоприятна атмосфера, която може и да не се повтори в следващите 20 г. Затова трябва да се движим към подписване на договора. Скептик съм дали договорът ще реши проблема, но както и да е, той наистина е необходим и трябва да бъде подписан.
Въпросът е друг, ние няма да решим проблема с един договор, няма да намалим напрежението. Трябват ни години, десетилетия работа. Нуждаем се от публичен политически консенсус, друга медийна среда. Това се постига с много контакти и с много диалог“, заяви Първанов в интервю за националната телевизия.
Още: ДПС на Доган: Няма да бутаме кабинета "Желязков" засега, Росен Карадимов е свързан с Пеевски
Actualno.com припомня, че делегации от Министерството на външните работи и от Министерството на външните работи на Македония, водени от министър Екатерина Захариева и министър Никола Димитров, проведоха двудневни консултации по проекта на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Добре, че не стреляха яйца с боя по БНБ": Делян Добрев за "Възраждане", еврото и бюджета
Още: 3 години без 1 ден война в Украйна: 100 литра червена боя пред руското посолство (ВИДЕО)
Разговорите, които се проведоха в България, преминаха в конструктивна атмосфера. Постигната бе база за компромис. Следващата крачка е пристъпване към консултации и вътрешносъгласувателни процедури.