Министърът на външните работи на РС Македония Буяр Османи вече е изпратил писмо до българския външен министър Светлан Стоев и очаква среща с него и провеждането на междуправителствена комисия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Още вчера изпратих поздравление до новия министър на външните работи и изразих желание за скорошна среща с цел да се доразвие идеята за провеждане на междуправителствената комисия, за приемане на докладите от работата на комисиите до момента, както и за приемане и одобряване на плана за действие. Мисля, че това са важни стъпки за по-нататъшното прилагане на Договора и изграждането на доверие”, каза Османи.
Той подчерта, че вече няколко месеца настоява за свикване колкото е възможно по-скоро на междуправителствената комисия, тъй като това е най-важният инструмент, който оценява обективно динамиката на прилагането и не дава възможност за субективни тълкувания. Северна Македония се е ангажирала да прилага Договора (за добросъседство с България – бел.ред.), каза Османи след пресконференцията с главния преговарящ за присъединяването на Албания към ЕС Зеф Мази.
Според него, това е единственият начин за нормализиране на отношенията и продължаване на сътрудничеството и Скопие ще продължи да работи в рамките на предвидените от Договора инструменти.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Ето защо мисля, че е важно да се осъществи тази комуникация и да се свика междуправителствена комисия възможно най-скоро, защото това ще даде допълнителна динамика на сътрудничеството. Очаквам тази седмица да се проведат някои срещи и важни инициативи”, каза министърът, без да уточнява детайли.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Важно е страната да има готовност да се включи в този процес, „защото шансът за юни е уникален, защото останалите цикли на срещите на ЕС са по-ограничени и по-сложни поради много обстоятелства - вътрешни, регионални, европейски”.
"Смятам, че трябва да положим всички усилия, за да постигнем някакво споразумение за определяне на дата за юни тази година и затова са добре дошли тези усилия, които очаквам тази седмица", каза Османи.
Той повтори, че е възможно решение с България и със служебно правителство и че се надява комуникацията и дипломатическите опити с новото правителство в София тази седмица да дадат резултат.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
„Не бива да спираме. Трябва да работим за юни с целия капацитет, който имаме, да мобилизираме цялата подкрепа, която можем да получим за юни тази година. Служебното правителство може да вземе такова решение”, смята македонският министър.