Специалният докладчик на ООН за правата на мигрантите Фелипе Гонзалес Моралес призова Гърция незабавно да прекрати силовите мерки по отношение на мигрантите и търсещите убежище на границата с Турция.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Много съм загрижен от съобщенията за отказ за влизане на търсещи убежище и мигранти", каза той в изявление в Женева.
Специалният докладчик подчерта, че подобни мерки представляват „нарушение на забраната за колективни експулсии“.
Според Фелипе Гонзалес Моралес, Гърция „трябва незабавно да преразгледа“ решението си да спре от 1 март за 30 дни достъпа до процедурата за убежище за хора, преминали незаконно границата. Според него това решение "няма правно основание в международното право" и в случая става въпрос за "крайъгълен камък на правата на човека и защитата на бежанците".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В изявлението е изразена също така загриженост относно съобщенията за нападения срещу търсещите убежище от представители на гръцката служба за сигурност с цел "изгонването им до турската страна на границата". Мигрантите, които са успели да преминат границата, според стигнала до докладчика информация, са били „прихванати от гръцки граничари, задържани, съблечени, лишени от вещи и изпратени обратно в Турция“. В допълнение е получена информация, че подобни действия са довели до смърт на търсещ убежище от Сирия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В края на февруари, след сблъсък със сирийската армия, при който бяха убити 36 турски войници, Анкара реши да не спира бежанците от Сирия, които се опитват да влязат в ЕС. ЕС води преговори с Турция за разрешаване на ситуацията и обещава подкрепа за Гърция, която е изправена пред наплив от бежанци. Границата между Турция и ЕС е затворена за мигрантите от 2016 г. съгласно споразумението на Брюксел и Анкара за безвизов режим, който обаче така и не бе въведен.
Вижте още:
ЕС подготвя 500 милиона евро за бежанците в Турция
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса