След осеммесечна пауза Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония може да поднови съвместните си заседания през септември, ако противоепидемичните мерки в двете страни позволяват.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Засега няма конкретно споразумение за следващото заседание, но шефът на македонския екип в Комисията, историкът Драги Георгиев, съобщи, че има онлайн комуникация с българския си колега - ръководителя на българския екип Ангел Димитров, и че "има преговори за среща през септември, ако ситуацията позволява ".
„В контакт сме. По принцип сме за септември, но с някои резерви, в зависимост от здравословните условия при нас и при тях. Има настроение за това от българска страна", заяви Георгиев в изявление за MKD.mk.
Следващата среща според графика трябва да се проведе в Скопие, но ако условията не позволяват, Георгиев не изключи и провеждането на заседание чрез видеоконферентна връзка. Той подчерта, че преговорите в Комисията не са прекъснати, но е имало забавяне на работата й заради изборите в Скопие.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
От друга страна, обаче, българският екип в Комисията съобщава, че не е получил нищо официално от македонските си колеги. „Колеги от Скопие казват„може да има среща през септември, ако условията с коронавируса позволяват. Не сме получили нищо официално. "Доколкото знам, последното писмо от проф. Георгиев беше в този смисъл, така че по принцип все още няма споразумение за среща през септември", заяви членът на българския отбор Наум Кайчев за MKD.mk.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според Кайчев „колегите от Република Северна Македония трябва първо да постигнат съгласие, след което да изпратят до българските си колеги официално писмо, а не да водят комуникация чрез медиите, и след това да определят подробности на срещата в Скопие“.
Следващото заседание, което евентуално ще се проведе през септември, ще продължи с дискусията, на която членовете на Съвместната комисия се срещнаха през ноември миналата година. Това означава, че дискусията за учебниците и Гоце Делчев ще продължи. Това са темите, казва проф. Георгиев. И екипите няма да пристъпят към отварянето на нови теми, докато старите не бъдат затворени окончателно.
Последното заседание на Комисията се проведе на 28 и 29 ноември 2019 г. в София и тогава, както казва Георгиев, екипите на двете държави решиха да не се срещат няколко месеца по време на предизборния период в Скопие, след като в страната бяха обявени предсрочни парламентарни избори, насрочени за април 2020 г.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Освен учебниците за седми и осми клас, темата на последните три срещи беше съвместното честване на Гоце Делчев. Именно тази тема предизвика множество разногласия в комисията, в която двете страни имат свои непримирими позиции. По-късно в свое изявление Георгиев съобщи, че "що се отнася до намирането на решение е умерено оптимистичен", подчертавайки, "че не иска да свързва работата на комисията с политиката на двете страни".
По отношение на периода след 1941 г. и дали Македония е съществувала, той каза, че е написано много за тези периоди в историографиите на двете страни и този въпрос не стои на дневен ред.
Малко след последното заседание на Комисията ръководителят на българския екип Димитров заяви, че работата й е едностранно прекъсната от македонската страна с обяснението, че предсрочните избори трябва да се проведат след четири месеца. „Те на практика отказват да се срещат и да говорят“, каза Димитров тогава.
Вижте още:
Македонски историк: Няма да жертваме нищо при преговорите с България