Много е важно България да помогне в хода на интеграционните процеси на Македония в ЕС и НАТО. Това заяви премиерът на Република Македония Зоран Заев. Той разкри, че на 23-ти ноември тази година ще бъдат подписани нови 10 договора между България и Македония. Всички те са свързани с ползи и за двата народа и са в сферата на образованието, туризма, бизнеса, културата.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Македонският премиер участва в кръгла маса "Балкани" в гр. Струмица, Македония, където изнесе лекция на тема "Добросъседство и общи хоризонти".
По повод сключения Договор за добросъседство с България, който ще бъде ратифициран до края на годината, Заев коментира, че наистина и в двете страни е имало много критики и дебати, но въпреки това според него той ще донесе 100 пъти повече перспективи за двата народа, отколкото каквито и да било загуби.
Според македонския премиер е много важно България да помогне в хода на интеграционните процеси на Македония в ЕС и НАТО. Той призова още всички да работим заедно за по-висок стандарт на живот на Балканите.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
По отношение на историческите въпроси Заев помоли да бъдат прекратени всякакви разногласия и разделение. "Много е важно бъдещите поколения да се отърсят от предразсъдъците на миналото. Нека оставим историците да спорят и да доказват. Един живот имаме, а от нас зависи как ще го живеем", каза още той, цитиран от БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Зоран Заев коментира и актуалните политически процеси в България."Аз съм приятел на България, нашият народ е приятел на българския народ. Много често, ние политиците, не виждаме това, тъй като сме фокусирани в проблематични ситуации от ежедневието. Пример е актуалният политически момент във вашата страна – случилото се в парламента. То се е случило сега, но след три дни или два месеца, то ще бъде забравено. Много е важно да виждаме перспективите. Властта има най-голямата отговорност, но опозицията има отговорност да бъде конструктивна и критична, когато се налага", допълни той.