Днес, 9 януари, парламентът на Македония се събира за да започне последния дебат по конституционните промени, необходими за да бъде променено името на държавата на "Република Северна Македония". Така ще бъде сложен край на дългогодишния спор със съседна Гърция, пише БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Промените, които трябва да бъдат приети с мнозинство от две трети от 120-членния парламент, трябва също да деблокират усилията на Скопие за членство в ЕС и НАТО.
Управляващата в Скопие социалдемократическа коалиция няма достатъчно гласове, за да направи промяната в Конституцията, дори и с подкрепата на своите съюзници – етническите албански партии. Така че премиерът Зоран Заев ще се надява депутати от ВМРО-ДПМНЕ да гласуват за поправките - както стана при първото гласуване. Но ако те минат, Атина обещава да вдигне ветото си от кандидатурата на Македония за ЕС и НАТО.
Македонските националисти отхвърлят промяната в името с мотива, че страната се е подала на натиска на Гърция. Националистите се събират на протест в Скопие в 13:00 часа българско време – точно когато дебатът трябва да започне.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Водещи фигури от управлявалата до 2017 година дясна ВМРО-ДПМНЕ се обявяват против промените и за улични протести. Президентът Георге Иванов също критикува смяната на името, но ако сега парламентът гласува "за", той няма да има избор и ще трябва да подпише конституционните поправки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Въпреки че 90% от участвалите в референдума през септември подкрепиха промяната, той не е законово задължителен, защото в него участваха под 50 на сто от имащите право на глас.
След като Македония одобри смяната, тя все пак трябва да бъде гласувана и от парламента на Гърция. Гръцкият премиер Алексис Ципрас също има крехко мнозинство – 153 депутати в 300-местния парламент. А коалиционният му партньор – министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на по-малката партия в коалицията – се противопоставя на споразумението и заплашва да подаде оставка.