Прищина счита предложението на министъра на външните работи на Сърбия Ивица Дачич да се раздели Косово на сръбски и албански райони за опасно за региона. Това заяви на заседание на Съвета за Сигурност на ООН представителят на Косово Влора Читаку, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Връщането на концепцията за вземане на решения по етнически съображения е опасно за целия регион. Ако отхвърлим културното и етническо многообразия в нашите държави, в нашите граници, тогава как ще можем да съжителстваме със Сърбия в ЕС, а да не говорим – в света, който повече от всякога е взаимосвързан“, каза тя.
Влора Читаку заяви, че едностранно обявената независимост на Косово не е временен проект. „Нормализация и помирение не се постигат с раздробяване и подчинение“, отбеляза тя.
Президентът на Сърбия в програмната си реч, след встъпване в длъжност, обяви като един от приоритетите си обществения диалог по въпроса за Косово и Метохия.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Политици и обществени деятели дават различни предложения за решаване на този конфликт, но най-обсъждана е личната инициатива на външния министър Дачич. В няколко свои статии в различни вестници той разви идеята за разделянето на Косово на сръбско и албанско. Той изразява лично мнение, че такъв подход би могъл да стане дългосрочно компромисно решение на конфликта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
В своето изявление пред Съвета за сигурност Дачич потвърди, че Белград поддържа позицията си за диалог с Прищина, но подчерта, е той трябва да се основава на взаимно приемливи решения и спазване на резолюция 1244 на СС на ООН, според която Косово остава част от Сърбия. На заседанието за пореден път бе обсъден въпросът за целесъобразността на запазването на Мисията на ООН в Косово (МООНК), която е учредена през 1999 г.
За нейното закриване настояват редица западни държава, в това число Великобритания и САЩ, а Русия е против.