Сривът на турската лира продължава. Властите започнаха разследване за предполагаем заговор заради рекордния спад.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Застрашен ли е българският пазар от кризата при съседите? Отговорът е "Да", смятат експерти, но нека първо видим статистиката – само за последния месец спадът на турската лира спрямо долара е 29%, а от началото на годината – над 44 на сто.
По предварителните данни на НСИ за първите 6 месеца на 2018 година, износът на България за Турция възлиза на 1,75 млрд лева, което представлява 22% от общия износ към страните извън ЕС. Износът намалява спрямо същия период, когато е бил 2,14 млрд. лева (24% от износа спрямо трети страни). Преките чуждестранни инвестиции от Турция у нас за миналата година са 869 млн. евро.
За дребните турски бизнесмени у нас кризата все още не се усеща, но далеч не е такова положението за по-големите фирми. Инфлацията нарастна с 15% през юни, а производствените цени скочиха до рекордните 23%. Лихвените проценти на потребителските кредити се покачиха от 15% за 2017 до 25%, а тези на корпоративните кредити – от 14% до 24%, показва проучване на "Кофас".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Сривът на лирата със сигурност ще повлияе негативно на пазара у нас, прогнозират анализатори. „България изнася доста за Турция, особено суровини, материали, които се преработват, те ще бъдат скъпи за турската икономика. Тази голяма задлъжнялост, която има към чужди финансови институции, рискува да доведе много предприятия до фалит”, коментира Цветослав Цачев в интервю за bTV.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Турция плаща цената на държавната намеса в икономиката, обяснява експертът по международни отношения Мартин Табаков: "Това, което прави Ердоган, е, активирайки инструментите на политиката в икономиката си, да опитва да отлага социалната цена, която той трябва да плати."
В опит да спре обезценяването на валутата си, Турската централна банка освободи милиарди лири и долари за банките в страната. Централната банка в южната ни съседка прогнозира увеличаване на инфлацията от 8,4% до 13,4% за 2018 година и от 6,5% до 9,3% за 2019 година. А властите разследват близо 350 профила в социалните мрежи заради провокативни коментари.
"Вярвам, че валутата ще се върне в нормални стойности в рамките на икономическите правила. Не се тревожете. Ние никога не сме правили компромиси с правилата на свободния пазар", категоричен беше Ердоган.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Златните резерви на Турция са се стопили от 582 тона на 236 през само за последните три месеца.