Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До година и половина Македония се надява да започне преговори за членство в ЕС

08 септември 2017, 15:48 часа • 1065 прочитания

Република Македония се надява да започне преговори за присъединяване към Евросъюза след година и половина, каза пред журналисти в Брюксел първият дипломат на Скопие Никола Димитров.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

„Надяваме се да започнем преговори за присъединяване след година и половина и се надяваме да убедим (ЕС), че това отговоря на интересите на Европа”, каза Димитров преди неофициалната среща на външните министри на страните от ЕС и на страните кандидатки.

Официални кандидатки за членство в общността са Албания (от 2014), Македония (от 2005), Черна гора (от 2010), Сърбия (от 2012) и Турция (от 1999).

Преговори за присъединяване са започнали с Турция (през 2005), Черна гора (през 2012) и Сърбия (през 2014).

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

В същото време македонският премиер Зоран Заев заяви, че бъдещето на неговата страна е в ЕС и НАТО и съществуват реални шансове наесен Скопие да получи препоръки от ЕК и да стане 30-та държава членка на Алианса. Това посочи той в реч по повод днешния национален празник на Македония, която празнува 26 години от независимостта си.

В изказването си министър-председателят каза също, че мерките, които предприема неговото правителство, са необходими за влизането на страната в европейското семейство.

Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България

Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина

По думите му Македония от генератор на кризи се е превърнала в двигател на развитието. „Пътят пред нас е чист, демокрацията е процес, който се надгражда, а на следващите местни избори трябва свободно да гласуваме и да сме отворени към критично мислене“, заяви той, цитиран от БГНЕС.

На 8 септември 1991 г. Република Македония проведе референдум за отделяне от разпадащата се югославска федерация. Веднага след това започва процес на мирно отделяне от федерацията. На 17 ноември 1991 г. Македонският парламент обяви независимостта на страната въз основа на резултатите от референдума. България първа в света призна независимостта на Република Македония на 15 януари 1992 г. под конституционното ѝ име. Благодарение на усилията на София, Русия, Турция и много други държави направиха същото и така започна международното утвърждаване на младата държава. През 1993 г. Република Македония бе приета за член на ООН.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес