Предвид нарастващите престъпления от страна на Анкара в разширения регион, Атина планира поредица от инициативи, насочени към изолиране на Турция на международната сцена и стремеж да отмени турско-либийското морско гранично споразумение, което оспорва суверенитета на Гърция, пише „Катимерини“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Очаква се премиерът Кириакос Мицотакис да изрази загрижеността на Гърция относно споразумението и нарушенията на Турция в Източното Средиземноморие на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз тази седмица.
Целта на Гърция е заключенията на срещата да включват препратка към турските действия. Следващата стъпка за Атина е да подаде официална жалба относно споразумението Турция-Либия до Организацията на обединените нации. (Анкара изпрати меморандума за разбирателство до ООН в събота).
Тактиката на Турция вече е осъдена от Съединените щати, ЕС, Русия, Израел и Египет, а Атина има желание да изгради международна подкрепа по този случай.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Междувременно перспективите за гръцко-турските отношения са неясни, както се предполага от разговорите на Мицотакис с президента Реджеп Тайип Ердоган в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Лондон миналата седмица.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Мицотакис каза на Ердоган, че сделката на Турция с Либия е „грубо нарушение на правата на Гърция“ и че нито той, нито ЕС ще го приемат.
Обхватът на намеренията на Анкара вероятно ще влезе в центъра на вниманието не по-късно от януари, когато се предвижда изследователски кораб под френски флаг да започне проучване между Югозападнен Крит и Източен Родос.
В Атина има опасения относно евентуална намеса на Анкара и изпращането от нея на изследователски кораб на изток от Крит или на юг от Родос или Кастелоризо, което би оспорило пряко суверенните права на Гърция и нейния континентален шелф.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Атина определи споразумението между Турция и Либия като незаконно и "абсурдно", тъй като игнорира присъствието на Крит между бреговите линии на двете страни.
Перспективите за споразумението вече са нестабилни. Въпреки че е ратифицирано от турския парламент, то не е одобрено от парламента на Либия, чийто лидер Агила Салех Иса е равен по правомощия с конкурентната военна сила, ръководена от Халифа Хафтар.
Иса ще бъде в Атина в четвъртък и се очаква да подчертае противопоставянето си на сделката.