ДСИ е напълно решена да подкрепи и ръководи реформите в съдебната система, като системните реформи и върховенството на закона трябва да са приоритет, заяви лидерът на ДСИ Али Ахмети на среща с американския посланик Джес Бейли.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Двамата разговаряха и за пътя на Македония към НАТО и ЕС, като Ахмети подчерта, че отношенията с Атина и София добиват много конструктивно измерение и се вижда сътрудничество в духа на решаването на споровете, предаде БГНЕС.
Кой пречи на Македония?
Същевременно обаче напрежението относно външна намеса в Македония и политическия ѝ живот не стихва.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Унгарският премиер Виктор Орбан се опитва да подсигури убежище на бившия македонски лидер Никола Груевски и най-близкото му обкръжение. Това противоречи на всички европейски ценности, не само в рамките на Европейския съюз /ЕС/, но и в самата Унгария. Това предупреждение отправи председателят на Националния политически съвет "Егит" Виктор Сигетвари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според Сигетвари, Орбан е участвал активно в кампанията в подкрепа на "проруски ориентирания Никола Груевски". "За щастие този план се провали, въпреки прякото участие на унгарския премиер и още няколко политици в предизборната кампания в Македония", добави Сигетвари.
"Орбан не успя да помогне на проваления македонски политик Груевски, който искаше да дестабилизира Балканите чрез руско влияние, по време на местните избори... Сега Груевски и най-приближените му хора търсят убежище в Унгария, въпреки отнетия му международен паспорт поради обвинения в тежка корупция... Приемането от страна на Орбан на един проруски политик и представител на репресивен режим би било противно на балканската стратегия и интереси на Унгария, включително и на представители от разузнавателните служби. Доста обезпокоителен е фактът, че унгарското правителство иска да помогне на македонски политик, който обслужва руските интереси и е срещу европейските перспективи и срещу историята на собствения си народ", каза още Сигетвари.
Реакция имаше и от страна на Русия - в лицето на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. По думите ѝ, македонският премиер Зоран Заев си правел пиар, като казвал, че Русия планирала да го "ликвидира политически".
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Смятаме, че подобни изказвания са не само безпочвени намеци и дори някакви маниакални конструкции, но по принцип приличат на опит за автопиар и представяне като жертва", посочи Захарова. По думите ѝ, Заев прикрива с такива изказвания "ускореното привличане в Северноатлантическия пакт на балканските държави, които още са извън рамките на структурите на НАТО".