Искането на Съвета за сигурност на ООН за 30-дневно примирие в Сирия не се отнася за турската военна операция "Маслинова клонка" срещу кюрдския анклав в Африн, заяви турският вицепремиер Бекир Боздаг, цитиран от агенциите.
Още: След като пришпори Мъск да бута крайнодесните, Тръмп се присламчи към новите победители в Германия
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
"Някои региони като Източната Гута са част от решението на ООН за прекратяване на огъня в Сирия, но Африн не е един от тях. Решението няма да окаже влияние върху нашата операция в района", каза Боздаг. Той уточни, че Анкара дори смята да разгърне специални полицейски сили като част от "новата битка" в петседмичната си кампания срещу кюрдските милиции.
Агенция "Доган", цитирана от в. "Сега", информира, че жандармерия и специални части на полицията влизат в Африн с цел да вземат участие в градски боеве и да обезопасяват населени места, вече превзети от турските сили. Повечето от по-големите градове в региона на Африн, включително самият град Африн, остават под контрола на кюрдските сили. Френският президент Еманюел Макрон заяви в телефонен разговор с турския си колега Реджеп Ердоган, че предложеното от ООН прекратяване на огъня в Сирия трябва да бъде приложено в цялата страна, включително и в района Африн, съобщиха от френското президентство.
По заповед на руския президент Владимир Путин трябва да започнат "хуманитарни паузи" във въздушните удари по контролирания от джихадисти сирийски анклав Източна Гута, за да се избягват жертвите сред цивилното население, съобщи по-рано руският министър на отбраната Сергей Шойгу.
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Руският външен министър Сергей Лавров заяви на пресконференция, че съобщенията за предполагаема химическа атака срещу сирийските бунтовници в Източна Гута са "фалшиви новини".
"Вече има фалшиви истории в медиите, че в неделя (25 февруари) е бил използван хлор в Източна Гута, цитирайки анонимни хора, живеещи в САЩ", каза Лавров.
Припомняме, че дете почина и най-малко 13 души изпитаха затруднения в дишането в село в региона след подозираната химическа атака в неделя, съобщиха от Сирийския център за правата на човека и лекар, който лекувал засегнатите. Междувременно при нови удари са загинали най-малко 10 цивилни граждани в Източна Гута, която се намира на изток от Дамаск и на практика е предградие на столицата.
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?