Тайван отхвърля модела "една държава, две системи", предложен официално от Китай тази седмица. Това заяви в четвъртък Външното министерство на самоуправляващия се остров.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
"Само народът на Тайван може да реши бъдещето на страната", заяви говорителката на ведомството Джоан У на пресконференция в столицата Тайпе. Китай използва посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван като "повод да създаде нова нормалност, за да сплаши тайванския народ", добави У.
Пекин видя визитата на Пелоси като знак, че Вашингтон подкрепя независимостта на Тайван. Китайската комунистическа партия смята острова за своя територия и иска да го присъедини към континенталната част с модела „една държава, две системи“, какъвто е случаят с Хонконг.
"#Taiwan resolutely rejects the idea of 'one country, two systems'. Only the people of Taiwan can decide their future," states the Foreign Ministry of the Republic of #China. pic.twitter.com/HVv8VM3uTj
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
— NEXTA (@nexta_tv) August 11, 2022
В сряда Информационното бюро на Държавния съвет на Китайската народна република публикува Бяла книга, озаглавена "Тайванският въпрос и обединението на Китай в новата ера". В Бялата книга се подчертава твърдението на Пекин, че Тайпе е част от китайската държава. "Ние сме един Китай и Тайван е част от Китай. Това е неоспорим факт, подкрепен от историята и закона. Тайван никога не е бил държава; статутът му на част от Китай е непроменим", се посочва в документа.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Пекин също така оттегли обещанието си да не изпраща войски или администратори на острова, след като си го върне. В двете предишни Бели книги за Тайван - през 1993 г. и 2000 г., Китай обеща, че "няма да изпраща войски или административен персонал, който да бъде базиран в Тайван" след постигане на обединение.
Всичко това повтаря хонконгския модел, който е в сила от 1997 г., когато Хонконг бе върнат на Китай. От 2019 г. насам континентален Китай нанася удари по независимостта и демократичните права на гражданите на мегаполиса с население 7,5 млн. души.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Припомняме, че след визитата на Пелоси напрежението в района на Тайван ескалира и Китайската народноосвободителна армия (НОАК) започна мащабни военни учения с включено изстрелване на балистични ракети по посока Тайванския проток. Самолети и кораби нарушиха мислената граница, ракети паднаха дори в японски води, а вместо да приключи ученията в рамките на 4 дни, Китай ги направи "регулярни".
Тайван също започна свои военни учения в отговор на заплахата.