Един от последните дипломатически съюзници на Тайван прекъсна връзките си с острова в полза на Китай. Става въпрос за Науру - малък остров в Югозападната част на Тихия океан, който бе само една от 12-те държави, запазили дипломатическите си отношения с Тайпе.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
През последните години Пекин, който настоява, че Тайван е част от Китай, се опитва да елиминира съюзниците на демократично управлявания остров. Припомняме, че САЩ подкрепят Тайван с военна помощ, но всъщност поддържат дипломация не с Тайпе, а с Пекин.
Още: Джо Байдън: САЩ не подкрепят независимостта на Тайван
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Загуба на съюзник след изборите
В Тайван считат, че загубата на Науру като съюзник е свързана с резултатите от изборите през уикенда, които разгневиха Китай. Гласоподавателите в страната избраха за следващ президент кандидата, подкрепящ суверенитета на Тайван - Лай Чинг-те.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Официално: Противник на Пекин печели президентските избори в Тайван
"Този момент е не само ответна мярка на Китай срещу нашите демократични избори, но и пряко предизвикателство към международния ред", заявиха тайвански официални лица, след като правителството на Науру обяви, че "повече няма да признава Тайван като отделна държава, а като неотменима част от територията на Китай", предаде BBC.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Снимка: iStock
В Китай са доволни
"Решението на правителството на Науру да възобнови дипломатическите отношения с Китай още веднъж показва, че принципът за единен Китай е волята на народа и тенденцията на времето", заяви китайското външно министерство.
Това не е първият случай, в който Науру прекъсва връзките си с Тайван. През 2002 г. страната направи подобен дипломатически преход към Китай. По-късно, през май 2005 г., тя възстанови отношенията си с Тайпе.
Още: След президентските избори в Тайван: Китай повтори заплахите си