Палестинката Сана Муса държи за ръката своята осемгодишна дъщеря Сузан, когато те потеглят по дългия път към дома от училището отвъд заградената пешеходна пътека през израелската бетонна разделителна стена.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
На няколко минути път с кола от павираните улици на световно известния Стар град, това е част от разединения пейзаж на Ерусалим, в която никои туристически гид няма да посмее да стъпи, където многоетажни високи блокове са небрежно издигнати покрай черни пътища.
Изолиран зад стената, но в границите на града, бежански лагер Шуафат разкрива неравното отношение на Израел към арабски и еврейски квартали, създавайки де факто разделение на Ерусалим, което е епицентъра на Близкоизточния конфликт.
„Дори няма училищни автобуси. Може да ни отнеме час да се приберем”, каза Муса и розовата блузка на дъщеря й изчезва минавайки въртящата се желязна врата на лагера, който бързо се разраства в незаконен пренаселен беден квартал.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
На две минути с кола от тук се намира масивното еврейско селище Писдат Зеев, чиито спретнати улици и изваяни градини са като паралелна вселена на хаоса в Шуафат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
"В селището не липсва нищо. Животът е лесен. Тук, ние страдаме”, казва Миса. Сузан ходи на училище зад стената в предимно арабския Източен Ерусалим и се прибира у дома през пропускателен пункт и лагер, където живеят десетки хиляди хора. Шуафат е до окупирания от Израел Западен бряг.
Израел окупира Източен Ерусалим през 1967 г., Шестдневната война, и го анексира, което не е признато от международната общност. Палестинците искат той да стане столица на тяхната бъдеща държава.
Израелското правителство поднови подкрепяните от САЩ мирни преговори с палестинците през юли и статутът на Ерусалим се очаква да бъде огромният препъни камък в преговорите.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Правозащитни организации дават оценки, че почти 100 000 палестинци с лични документи от Ерусалим живеят отвъд разделителната стена – преграда, започната да се изгражда почти преди десетилетие заради вълната от самоубийствени атаки по време на т. нар. палестинско интифада.
Това представляват около една трета от регистрираните в града арабски жители, които представляват почти 40% от населението му от 804 400 души, показват данните на Централното статистическо бюро.
Ройтерс