Русия не изоставя опитите си да дестабилизира Афганистан и да вбие клин между Вашингтон и коалиционните му партньори. Това твърди освобождаващият длъжността командващ силите на САЩ в страната, цитиран от радио The Voice of America, предаде "Фокус".
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Командващият силите на САЩ в Афганистан и Операция „Решителна подкрепа“ генерал Джон Никълсън трябва да освободи длъжността си днес, след като беше на позицията повече от две години, отбелязва американската медия.
Но преди да предаде командването, той сметна за нужно да постави под въпрос намеренията на Русия в региона, въпреки скорошните инициативи на Москва да подпомогне помирението между талибаните и правителството на Афганистан, коментира VOA.
„Знаем, че Русия се опитва да подкопае военните ни постижения и годините на военен прогрес в Афганистан и да накара партньорите да се усъмнят в стабилността на Афганистан“, заяви Никълсън чрез имейл до радиото, в отговор на зададените на 22 август въпроси на брифинг в Пентагона.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
„Не е тайна, че Русия използва всяка възможност, която намери, за да вбие клин между САЩ и нашите централноазиатски партньори, включително Афганистан“, отбеляза генералът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
VOA припомня, че по-рано американски и афгански официални лица обвиниха Кремъл, че се намесва в Афганистан, като снабдява бунтовниците талибани с оръжия и ги обучава.
Москва отхвърли тези предположения и подчерта, че има единствено политически отношения с талибаните. Все пак, продължава американската медия, Русия е под все по-голямо подозрение от Вашингтон и съюзниците му, които твърдят, че Кремъл разширява усилията си за получаване на по-голямо влияние в Афганистан и региона.
Последно, Кремъл и Белия Дом влязоха в конкуренция за започване на мирни преговори между талибаните и подкрепяното от Вашингтон правителство в Кабул. Русия трябваше да приеме за разговори двете страни заедно със САЩ и други държави на 4 септември, но беше принудена да отложи разговорите, след като президентът на Афганистан Ашраф Гани отклони поканата, припомня VOA.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Вашингтон също се надява да организира такива преговори между талибаните и Кабул.
„Говорим за оглавяван от Афганистан и чисто афгански помирителен процес“, заяви министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис по време на брифинг пред репортерите миналата седмица. „Вярваме, че това е най-добрият начин да се осигури това, талибаните да признаят, че не могат да спечелят на бойното поле, те трябва да преговарят“.
Само преди малко повече от седмица, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова посочи, че „неидентифицирани“ хеликоптери летят в мисии, в подкрепа на бойците от терористичната групировка „Ислямска държава“, известна още като „ИД-Хорасан“, или „ИД-К“, в северната провинция Сар – е – Пул и предположи, че за това може да са отговорни САЩ и НАТО.
„Кой въоръжава терористите и тайно създава техни бази“, попита тя. „Защо това се случва, след като командването на НАТО има пълен контрол над въздушното пространство на Афганистан“?
Представители на Пентагона отхвърлиха предположението, че САЩ и НАТО са замесени, като „абсолютна неистина“ и отбелязаха, че това не е първият път, в който Москва отправя подобни обвинения.
„Докато те си съчиняват подобни лъжливи твърдения за „ИД-К“, САЩ и силите за сигурност на Афганистан ликвидираха анклава на „ИД-К“ в Джаузджан и убиват лидерите и бойците на „ИД-К“ в Нангархар“, отбеляза Никълсън в съобщението си до радиото.
Все пак, напускащият поста си генерал изрази надежда, че Русия може да играе конструктивна роля.
„С Русия имаме общи интереси в Афганистан – мир, контратероризъм и борба срещу наркотрафика“, обясни Никълсън. „Надяваме се да видим, че подкрепата на Русия за Афганистан и оглавяваната от НАТО коалиция в тези сфери ще продължи“.