Под влиянието на падащите цени на природния газ на световните пазари и фокуса на Турция върху националните възобновяеми енергийни източници делът на Русия в турския внос на природен газ от 2017 до 2019 г. намаля до 33%, пише БГНЕС.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Според регулаторния орган на енергийния пазар в Турция (EPDK), събрани от Анадолската агенция, през миналата година Турция е внесла 45,21 милиарда кубически метра природен газ, а делът на втечнения природен стана (ВПГ) е 29% (около 13 милиарда кубически метра).
През 2017 г. Турция е внесла общо 55,25 милиарда кубически метра природен газ, от които 19,5% (10,77 милиарда кубически метра) представляват внос на втечнен природен газ. През 2018 г. са внесени 50,36 милиарда кубически метра природен газ, като делът на втечнения природен газ е определен на 22,5% (11,33 милиарда кубически метра).
През последните три години вносът на втечнен природен газ се е увеличил значително.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
През 2017 г. делът на Русия при турския внос на природен газ беше около 52%, Турция внесе 28,69 милиарда кубически метра руски газ. През 2018 г. Русия изпрати 23,64 милиарда кубически метра природен газ в Турция, Русия представлява около 47% от общия внос на газ. Миналата година Турция внесе общо 45,21 милиарда кубически метра природен газ, от които 15,19 милиарда кубически метра са получени от Русия. Така делът на Русия в общия внос на газ в Турция възлизаше на около 33%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
През последните три години делът на Русия в турския внос на природен газ е намалял от 52% на 33%, докато делът на доставките на газ от тази страна намалява до 47%.
Докато свръхпредлагането на природен газ на глобалния пазар води до спад в цените, страните потребители се обръщат към ВПГ, тъй като цените на пазара на ВПГ на място са по-ниски от цените на газ, определени от дългосрочни договори.
В тази връзка турската акционерна компания "Боташ" (BOTAŞ), желаеща да се възползва от спада на цените на втечнен природен газ на световния пазар, увеличава покупките на спотов ВПГ. През първите четири месеца на миналата година вносът на спотов втечнен природен газ в Турция възлиза на 2,3 милиона тона, а за същия период на тази година - 3,8 милиона тона.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
От друга страна, "Боташ" и френската енергийна компания "Тотал" подписаха споразумение за доставки на ВПГ в размер на 1,2 милиона тона за период от три години от края на тази година. Със сключването на това споразумение Турция има за цел да увеличи дела на "втечнен природен газ, индексиран към хъба ВПГ" във вноса на енергия.
Като се има предвид, че два дългосрочни договора на "Боташ" изтичат след две години, това споразумение за втечнен природен газ е важно. С новото споразумение мястото на механизма за ценообразуване с обвързване с петрола, предвиден в изтичащите договори, ще бъде заменено от механизма за "ценообразуване въз основа на хъба".