Иранският режим измъчва арестуваните протестиращи, за да изтръгне от тях принудителни признания. Това съобщи в ежедневния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), цитирайки радио "Свобода".
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Адвокатът на арестуван демонстрант, осъден на смърт, твърди, че държавните служби за сигурност са завързали очите на клиента му, биели са го и са го подлагали на електрически шок, докато не признае, че е убил служител на реда.
Друг задържан протестиращ разказва на баща си, че държавните служби за сигурност са го измъчвали, докато не признае, че е убил член на "Басидж" - една от съставните части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР).
Припомняме, че засега режимът официално е издал 11 смъртни присъди на арестувани демонстранти във връзка с масовите протести в страната, бушуващи от септември насам. Вече бяха извършени и две публични екзекуции чрез обесване. Още 15 души освен осъдените на смърт са под риск да бъдат екзекутирани.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Междувременно координатори на протести и организации се опитват да обяснят на режима, че човек може да бъде и вярващ, и да се противопоставя на Ислямската република. Младежката квартална организация в Машхад публикува изявление на "група ирански мюсюлмански и шиитски младежи", в което се обвинява върховният лидер Али Хаменей, че използва религията за контрол и манипулация. В изявлението се твърди, че той не представлява истинските ислямски ценности, а по-скоро подкопава религията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Групата от Машхад отделно твърди, че режимът не спазва някои от основополагащите принципи в конституцията. Формулирането на групата като представляваща "мюсюлмани и шиити" е любопитно и може да подсказва за достигане до сунитската общност в Иран. Фактът, че младежите от Машхад могат да оглавят това усилие за възстановяване на религията, е забележителен, като се има предвид значението на града за иранската духовна и религиозна общност. В Машхад се намира светилището на Имам Реза - едно от най-значимите религиозни места в Иран. Ръководителят на петъчната молитва в Машхад, Ахмад Алам ол Хода, е откровен хардлайнер и тъст на президента Ебраим Раиси, който е роден в Машхад.
Вчера в Иран се проведоха най-малко 10 протеста в четири провинции. Очаква се днес и утре демонстрациите да са масови.
Британското издание „Гардиън“ съобщи, че десетки или дори няколкостотин протестиращи са избягали от Иран в Иракски Кюрдистан от началото на протестите през септември.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Междувременно, след като организаторите на протестите призоваха хората да теглят спестяванията си от банките и казаха, че хакерите на Anonymous готвят кибератаки срещу финансовите институции, Централната банка се задейства с ответни мерки. Държавната агенция Tasnim, която е под контрола на режима, съобщи, че банката скоро може да увеличи лихвените проценти по банковите депозити, което вероятно ще възпре гражданите да теглят парите си.
Базираната в Лондон независима телевизия Iran International съобщи, че според неидентифицирани ирански банкови източници финансовите институции в Ислямската република изпитват недостиг на твърди валути.
ISW съобщава още, че на 19 декември Есмаил Коусари – твърдолинеен депутат, е заявил, че парламентът обмисля закон за отслабване на дипломатическите отношения с Обединеното кралство заради предполагаемата роля на Лондон в подклаждането на протестите. Коусари е добавил, че парламентът преразглежда дипломатическите отношения и с Франция и Германия.