На църковния площад Хош ал Биаа в Мосул стана ясно защо папа Франциск настоява да продължи пътуването си из Ирак, въпреки заплахите за сигурността си и коронавируса. Посещението на частично разрушения древен град е „жест на солидарност с християните“, живеещи в Мосул. Преди това градът е бил историческият център на несторианското християнство: общността наброява десетки хиляди, пише немското издание Süddeutsche Zeitung в публикация на Антон Крюгер.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
„Тук в Мосул трагичните последици от войната и военните действия са твърде очевидни“ - каза папата. Някога на площада имало църкви от четири християнски деноминации. Повечето от тях все още са в руини и дори не може да се влезе в тях: изминаха повече от три години, откакто градът беше освободен от властта на „Ислямска държава“, но не всички капани и невзривени боеприпаси бяха обезвредени. Това символизира положението на християните в страната.
От тогава едва около 50 християнски семейства са се завърнали в града. Преди американската инвазия в Ирак през 2003 г., според различни оценки, между 800 000 и 1,5 милиона християни са живели в Месопотамия. Днес 14 признати от държавата християнски деноминации наброяват от 200 хиляди до 250 хиляди вярващи, отбелязва вестникът.
Папа Франциск трябваше да лети с хеликоптер до Ербил, столицата на Иракски Кюрдистан, граничеща с провинция Ниневия, където са избягали много християни. Всички други възможности били твърде опасни. Хиляди иракски войници пазят разрушените улици на Мосул.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Ужасите на времето, когато екстремисти контролираха града, оживяват, когато няколко християнски и мюсюлмански свидетели говорят за преследването и бягството им от града.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
„Независимо от това днес потвърждаваме убеждението си, че братството е по-силно от братоубийството“, подчерта Франсис. Той стоеше близо до дървен кръст, построен от овъглените греди на църква, разрушена от ИД в северния сирийския град Камъшлъ. След като се помоли за „изгубените представители на всички религии“, Франциск взе бял гълъб на мира в ръцете си и го пусна в небето сред руините.
Едно от малкото места в Ниневийската равнина, където животът се върна, беше следваща спирка на главата на католическата църква - тя беше в пълен контраст с Мосул. Хиляди хора на арабски поздравиха Франциск по улиците на Каракош. Папата няколко пъти спира конвоя, за да поздрави вярващите.
Повечето християни се завърнали в Каракош, където, както отбелязва авторът, християните, за разлика от други някога предимно християнски места, не са заплашени от заграбване на земята им поради конфликти с други етнически или религиозни групи.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
„Никога не спирайте да мечтаете“ - призова папата вярващите в катедралата на Непорочното зачатие. Според него, разбира се, има моменти, когато вярата може да бъде разклатена, това са преживели много хора в най-мрачните дни на войната.
Папата беше дълбоко впечатлен от историята на жена християнка. Тя загубила сина си при атака на ИД през август 2014 г. и била изгонена от Каракош. „Тя каза, че оцелелите от терористичните атаки трябва да простят“ - каза Франсис. Важно е да останеш християнин.
Папата не посочи пряко нито извършителите, нито жертвите, говорейки за „сестри и братя“. Неговото пътуване до голяма степен беше насочено към установяване на диалог между религиите. В събота в град Наджаф той се срещна с великия аятолах Али ал Систани, един от духовните водачи на шиитите.
Али ал Систани се стреми към мирното съжителство на религиите. Според Ватикана Франциск благодари на аятолаха, че е издигнал гласа си заедно с шиитската общност в защита на най-уязвимите и преследвани, потвърждавайки единството на иракския народ. Ал Систани заяви в изявление, че християните в Ирак трябва да могат да живеят в сигурност и да се ползват с всички граждански права.
В неделя вечерта, преди да се върне в Рим, папа Франциск проведе литургия пред 10 000 вярващи в Ербил. В Иракски Кюрдистан десетки хиляди християни са намерили защита от ИД. Мнозина остават тук и до днес, защото не се чувстват в безопасност в родните си градове. Въпросът дали посещението на папата може да промени ситуацията, остава отворен, пише Süddeutsche Zeitung.
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ