Повече от 110 държави искат на преговорите за климата на COP28 да се приеме цел за утрояване на възобновяемата енергия и удвояване на енергийната ефективност до 2030 г. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде АФП.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Европейският съюз за първи път призова за новата цел по-рано тази година, а оттогава каузата бе подета от домакините на COP28 - Обединените арабски емирства, а след това и от групите държави от Г-7 и Г-20. Само на страните от Г-20 се падат близо 80% от световните емисии на парникови газове.
Още: Европейски президенти отказаха снимка с Лукашенко, той намери утеха при диктатора на Зимбабве
Фон дер Лайен заяви пред лидерите по време на преговорите на ООН за климата в Дубай, че е "фантастично", че повече от 110 държави вече са приели целта. "Сега призовавам всички нас да включим тези цели в окончателното решение на COP, защото това е силно послание както към инвеститорите, така и към потребителите", каза тя от трибуната, цитирана от БГНЕС.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Дискусиите относно целта за възобновяемите енергийни източници са отделни, но са тясно свързани с далеч по-трудните преговори за това дали окончателното споразумение на COP28 ще задължи държавите да намалят - или постепенно да премахнат - всички изкопаеми горива.
Още: Анализ: Затоплянето на планетата се увеличава, изкопаемите горива доминират
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
През септември, когато държавите от Г-20 се ангажираха да "насърчават усилията" за утрояване на капацитета на възобновяемите енергийни източници, в заключителното им изявление не беше спомената бъдещата роля на изкопаемите горива, които са причина за по-голямата част от емисиите на парникови газове.
Още: ЕП обяви как ще намали зависимостта от изкопаемите горива, внасяни от Русия