Стотици хиляди протестират в Хонг Конг срещу закон, за който има опасения, че може да позволи на Китай да вземе на прицел политическите си опоненти в територията.
Още: "Хамас" иска Израел да освободи техни затворници, отхвърля по-нататъшни преговори
Още: В снежен капан: Япония предупреди за лавини и заледени пътища
Спорният законопроект за екстрадиция ще позволи на заподозрени за престъпления да бъдат съдени в Китай.
Очаква се протестът днес да бъде най-големия от 2014-та година насам, когато хиляди излязоха по улиците по призива на Движението на чадърите, което настояваше за преки избори на ръководителя на изпълнителния орган на Хонконг.
Лидерът на Хонконг Кари Лам настоява измененията да бъдат приети преди юли. Поддръжниците на закона твърдят, че съществуват предпазни мерки, които да предотвратят екстрадирането в Китай на лица, които са изправени пред религиозно или политическо преследване.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Критиците на законопроекта обаче смятат, че жителите на бившата британска колония ще станат жертва на дълбоко дефектната съдебна система на Китай и това ще доведе до по-нататъшна ерозия на съдебната независимост на града.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Протестиращите, излезли на улицата в горещото време, облечени в бяло, включват широк кръг хора - от бизнесмени и адвокати до студенти, продемократични фигури и религиозни групи.
Промените ще позволят искания за екстрадиране от различни органи в континентален Китай, Тайван и Макао на заподозрени за престъпления като убийства и изнасилвания.
След това исканията ще бъдат решавани за всеки отделен случай.
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Представители на Хонконг заявиха, че съдилищата в Хонконг ще имат последната дума дали да предоставят такива искания за екстрадиция, а заподозрени, обвинени в политически и религиозни престъпления, няма да бъдат екстрадирани.
Правителството се опитва да успокои обществеността с някои отстъпки, включително обещавайки да предава само бегълци за престъпления, които имат максимални присъди от поне седем години.