Задълбочаващата се икономическа криза в Ливан натрупва натиск върху болниците, което ги прави зле подготвени срещу всяка нова вълна на коронавирус, предупреди Фирас Абиад - директор на най-голямата държавна болница в страната, цитиран от АФП.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Здравните заведения вече се задъхват от недостиг на лекарства и изселване на персонал в чужбина, а сега трябва да се борят и с почти денонощното спиране на тока.
"Всички болници ... сега са по-малко подготвени, отколкото бяха по време на вълната в началото на годината", каза Абиад.
Медицинският и сестринският персонал напусна, лекарствата, които някога бяха на разположение, свършиха и все по-продължителната липса на електричество поставят болниците под постоянна заплаха, сподели той.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Дори Университетската болница „Рафик Харири“, която той ръководи, се справя трудно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
„Получаваме само два до три часа електричество от мрежата, а през останалото време зависим от генераторите“, каза Абиад.
Наред с притеснението, че биха могли да изгорят, ръководството на болницата е натоварено и с огромната тежест непрекъснато да търси мазут.
Голямото търсене на все по-оскъдната стока повиши цените с над 80 % от 17 юни насам, пише АФП.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Дори в престижната болница „Рафик Харири“ някои лекарства редовно се изчерпват.
В някои дни това са антибиотици, в други - анестезия, споделя директорът на болницата.
Понякога „сме принудени да помолим роднините на пациентите да отидат и да се опитат да намерят лекарството от друга болница или аптека“, каза още той.
След спада през пролетта, в момента случаите на Covid-19 отново се увеличават, тъй като ливанските емигранти се прибират вкъщи през лятото и голяма част от тях се събират със семейството и приятелите си.
Ако ръстът на заразените с коронавирус доведе до скок като този, на който бяхме свидетели в началото на годината, това може да бъде катастрофално, смята Абиад.