Китай принуждава ресторантите, платформите за електронна търговия и службите за доставка да докладват за използването на пластмаси за еднократна употреба, съобщава BBC, цитирана от БГНЕС.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Министерството на търговията заяви, че е създало национална система за търговците на дребно да отчитат потреблението си на пластмаса. Предложението на министерството е част от по-широк натиск за справяне с огромния проблем с отпадъците в Китай.
Увеличението на доставките на храна за дома също е довело до нарастване на обемите.
През септември министерството заяви, че пластмасовите торби за еднократна употреба и приборите за хранене ще бъдат забранени в големите градове до края на годината, докато сламките за еднократна употреба ще бъдат забранени в цялата страна.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
През септември влезе в сила и нов „Закон за твърдите отпадъци“, който увеличи глобите десетократно за тези, които нарушават правилата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Новият закон също нарежда изграждането на нова инфраструктура за рециклиране.
През януари Китайската комисия за национално развитие и реформи издаде петгодишна пътна карта за намаляване на отпадъците. Политиката предвижда национална забрана на пластмасовите торбички до 2022 г., както и 30% намаляване на използването на еднократни пластмасови изделия от ресторантите.
Хотелите бяха уведомени, че не трябва да предлагат безплатни пластмасови изделия за еднократна употреба след 2025 г.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Китай от години се бори с отпадъците, които генерират 1,4 милиарда жители.
Всъщност най-голямото сметище в Китай - което е с размер на 100 футболни игрища - беше напълнено 25 години преди планираното. Страната е най-големият в света производител на пластмасови отпадъци, въпреки че изхвърля далеч по-малко на човек, отколкото повечето западни страни.
Китайската национална асоциация за рециклиране на ресурси заяви, че страната е произвела 63 милиона тона пластмаса през 2019 г., а степента на рециклирането им е около 30%. Останалите се озоваха на сметища или бяха изгорени или изоставени.
Страната произвежда годишно около 20 милиона тона неразградими материали за еднократна употреба, включително 3 милиона тона торби за пазаруване.
Още: Пластмасови отпадъци задръстват океана и убиват морския живот