Парламентът на Израел прие на първо четене спорен законопроект, който ограничава правомощията на съдилищата, предаде АФП. След бурна парламентарна сесия законопроектът беше приет на първо четене с 64 гласа "За" и 56 "против".
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
ОЩЕ: Нови бурни протести: Израел отново разглежда спорната съдебна реформа (ВИДЕО)
Промените, предложени от правителството на министър-председателя Бенямин Нетаняху, предизвикаха едно от най-големите протестни движения в страната след обявяването им през януари.
Преди дебатите някои протестиращи влязоха в сградата на Кнесета и се наложи да бъдат изведени, а стотици други демонстрираха навън.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Гласуването е първото четене на законопроекта, целящ да изключи правото на съдебната власт да се произнася по "обосноваността" на правителствените решения. Един от потенциалните му ефекти ще бъде върху назначаването на министри. В по-общ план противниците на предложенията ги смятат за заплаха за израелската демокрация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Демонстрантите се заканиха да продължат и призоваха за масови протести, ако гласуването на първо четене на законопроекта за "разумността" бъде прието.
ОЩЕ: Нетаняху назначи за медиен съветник журналист, нарекъл Байдън "негоден"
Проучване, публикувано в неделя от израелския обществен телевизионен канал Кан, показа, че 31% от израелците подкрепят съдебната реформа, докато 43% са против нея.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
В интервю за "Уолстрийт джърнъл" през юни Нетаняху заяви, че ще продължи с реформите, но без клаузата, която ограничава правомощията на Върховния съд.
"Вече промених няколко неща веднага след представянето на първоначалното предложение. Казах, че идеята за клауза за отмяна, според която парламентът, Кнесетът, може да отменя решенията на Върховния съд с обикновено мнозинство, казах, че я изхвърлям", каза премиерът в интервюто.