Иранският външен министър Мохамед Явад Зариф предупреди, че единственият начин да се опази ядрената сделка на Техеран, е Европа да се противопостави на всяко повторно налагане на санкции от страна на САЩ.
Още: Тръмп: Талибаните да ни върнат оръжие на стойност 7 милиарда долара
Още: Мъск отрича да изнудва Киев със Starlink
В интервю за в. Guardian, той каза, че Иран ще развие много по-напреднала ядрена технология - макар и не за военни цели - ако Европа последва Вашингтон и поддържа ограниченията срещу близкоизточната държава.
Ядрената сделка, договорена през 2015 г. между Иран и шестте световни сили - САЩ, Китай, Русия, Франция, Великобритания и Германия - вдига икономическите санкции, въведени през 2005 г., в замяна на ограничаване на ядрената програма на Техеран. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) следи дали Иран спазва на условията на споразумението, предаде БГНЕС.
Американският президент Доналд Тръмп обаче многократно нападна сделката и обеща да я развали. На 15 октомври той ще трябва да свидетелства на Конгреса дали Техеран спазва споразумението и дали остава в интересите на Вашингтон да се придържа към него. Ако той реши, че не е така, това би могло да отвори пътя за нови санкции и срив на споразумението.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
По думите на Зариф, едно такова решение ще се окаже контрапродуктивно:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
"Сделката позволи на Иран да продължи научните изследвания и развитието си, така че подобрихме технологичната ни база. Ако решим да се оттеглим от договорката, ще разработим още по-добра технология. Тя ще бъде за мирни цели, но няма да спазваме ограниченията".
Вашингтон поиска от МААЕ да извърши повече ядрени инспекции в Иран, като предупреди, че ако това не бъде направено, ядрената сделка с Техеран ще се разглежда като "празно обещание".