Иракските военни сили завзеха военната база К1 в провинция Киркук, която досега беше под контрола на силите на Иракски Кюрдистан, предаде Sky News Arabia, информира БГНЕС.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Според телевизията правителствените сили контролират "значителна част от провинция Киркук". Посочва се, че до този момент не са регистрирани никакви въоръжени сблъсъци между иракските войски и кюрдските военни отряди "пешмерга", дислоцирани в провинцията.
В събота (14 октомвроИ) премиерът на Ирак Хейдар ал Абади заяви, че контролът върху спорните територии (между Багдад и Иракски Кюрдистан) ще се извършва съвместно между федералните и местните сили под ръководството на централните власти в Багдад. По-рано през нощта срещу понеделник Съветът за сигурност на Иракски Кюрдистан съобщи, че иракски войски са се придвижили, за "да заемат военна база и петролните полета" на оспорваната провинция Киркук.
AFP обаче съобщи, че е имало артилерийски обстрел между иракските части и части на "пешмерга".
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Три дни продължи напрегнатото противопоставяне на частите на Багдад и кюрдските сили "пешмерга" и изтеклия ултиматум, даден на "пешмерга" да напуснат зоните, върху които поеха контрол през 2014 година в хаоса, създаден от масовото превземане на територии на Ирак от групировката "Ислямска държава" (ИД).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Базата К1 е на 12-та дивизия на иракската армия, която "пешмерга" заеха през юни 2014 година малко след падането на Мосул в ръцете на джихадистите от ИД. Тя се намира близо до рафинерия на североизток от Киркук.
Централните власти държаха контрола върху петролните полета на Киркук докато през 2008 година кюрдите поеха контрола върху тези от Кормала. През 2014 година те се настаниха и в зоните за добив Хавана и Бей Хасан.
Трите полета на Киркук дават 250 хиляди барела дневно от 600 хиляди барела дневно петролни продукти, от които 550 хиляди дневно се изнасят от Иракски Кюрдистан въпреки несъгласието на Багдад. Ако кюрдите изгубят тези полета, това би било значима загуба за тях по време на най-тежката икономическа криза, която преживяват.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник