Всички санкции на САЩ спрямо Хонконг ще засегнат и интересите на американските компании тук, заяви секретарят по финансовите въпроси на Хонконг Пол Чан, предаде БГНЕС.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Вашингтон ще преразгледа отношенията си с административния район, включително предоставяните търговски облекчения.
Трябва да се отбележи, че въпреки заявленията на САЩ за ограничителни мерки спрямо Хонконг, те имат големи икономически и други интереси в автономния град, подчерта Чан. През последните 10 години търговският баланс в полза на САЩ в Хонконг е около 1 милиард долара. Хонконг заема първо място по този показател сред търговските партньори на Съединените щати. Вашингтон има сериозни интереси в областта на услугите в Хонконг, особено във финансовата сфера. Затова всякакви ограничителни мерки ще нанесат вреда и върху интересите на американските компании в Хонконг, заяви финансовият министър.
В коментар в блога си той припомня, че годишният износ за САЩ на произведени в Хонконг стоки е по-малко от 2 % от местното производство, а стойността му е под 0,1% от общия експортен обем на административния район. В същото време вносът от САЩ на високи технологии никога не е бил лесен, а останалите технологии може да бъдат заменени с европейски или японски.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
"САЩ са най-голямата икономика в света и всякакви санкционни мерки могат да доведат до нарушения в нормалното функциониране на пазара. Ние няма да се отнасяме лекомислено към това, ще следим внимателно и ще реагираме своевременно", написа финансовият министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
От друга страна, Китай е втората по големина икономика в света, която запазва сравнително високи темпове на икономически ръст. Тази динамика и огромният пазар привличат интересите на много транснационални корпорации.
Според Пол Чан, Хонконг неизбежно ще пострада в тази голяма игра, но ако се запази действащата система и предимствата, както и стабилността на пазара, статутът на Хонконг като международен финансов център в Азия ще остане уникален.
Конгресът на САЩ прие в началото на века закон, който регулира двустранните отношения с Хонконг. Той предвижда благоприятни условия за административния район в областта на търговията и митническите тарифи, които са различни от тези за останалата част на Китай. Действията на тези условия зависят пряко от това, доколко Хонконг, според оценките на САЩ, поддържа автономност от централното правителство в съответствие с принципа "една страна, две системи". Ако Вашингтон прецени, че нивото на автономност не е достатъчно, президентът може да разпореди отмяна на специалния статут.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Всяка година Държавният департамент представя в Конгреса доклад за ситуацията в Хонконг, в който се правят препоръки за запазването или отмяната на специалния статут.