Външният министър на Германия Хайко Маас каза в интервю за вестник Bild, че САЩ и Европа имат различни подходи към отношенията с Иран, отбелязвайки, че трябва да се водят преговори, за да се предотврати "пожар" в Близкия изток.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
"Съединените щати и Европа имат различни подходи. Въпреки че САЩ едностранно се отказаха от ядреното споразумение и преминаха към максимален натиск, искаме да постигнем напредък чрез преговори. Франция, Великобритания и Германия искат да запазят споразумението, за да не позволят на Иран да получи ядрено оръжие", каза Маас.
Външният министър нарече необходими както преговори, така и политически и икономически натиск в отношенията с Иран, но отбеляза безсмислието на "заплахите и военните операции".
"Заплахите и военната ескалация не промениха нищо. Искаме да предотвратим избухването на пожар в Близкия изток. ЕС разчита на дипломацията, а не на ескалацията. И не бива да се преструваме, че ситуацията ще се подобри веднага, когато режимът в Техеран се промени отвън", каза Маас, отбелязвайки, че всичко вече се е "объркало" в Ирак.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Той добави, че без настоящото споразумение Иран вероятно вече щеше да притежава ядрено оръжие. "Следователно споразумение с неговите правила за контрол е толкова важно. В никоя друга страна в света не се извършват повече проверки на агенцията по атомна енергия, колкото в Иран", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Маас допълни, че за да се подобри положението на иранските граждани, трябва да се поддържа диалог с властите на страната и да се изисква те да спазват правата на човека.
По-рано Германия, Франция и Обединеното кралство обявиха стартирането на механизъм за разрешаване на спорове в рамките на ядрената сделка с Иран поради отказа на Техеран да изпълни част от задълженията си по документа.
През 2015 г. 6 държави (Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ, Франция) и Иран обявиха постигането на съвместния комплексен план за действие. Споразумението предвижда отмяна на санкциите в замяна на ограничаване на ядрената програма на Иран.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Сделката в първоначалния си вид не оцеля дори 3 години: през май 2018 г. САЩ обявиха едностранно оттегляне от нея и възстановяване на строги санкции срещу Ислямската република. В отговор Иран обяви поетапно намаляване на задълженията си по споразумението.