С каква цел Кремъл изпрати в Китай опитният офицер от КГБ Николай Патрушев, който е секретар на Съвета за сигурност на Руската федерация? Неговите срещи с китайски високопоставени лица се проведоха не в столицата Пекин, а в град Фуджоу в отдалечената провинция Фудзиен. И при това всички срещи бяха в затворен формат. Това се пита журналистът и политически коментатор Ростислав Демчук, работил за медии като Радио Свободна Европа, Би Би Си и Гласът на Америка.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
През последните дни повечето медии отделят приоритетно внимание на погребалната церемония на кралица Елизабет II, пише той в профила си във Фейсбук. "Но мен повече ме интересува и тревожи двудневното посещение на Николай Патрушев, секретар на Съвета за сигурност на Руската федерация, в Китай. Там той се срещна с Гуо Шенгкун, член на Политбюро на Централния комитет на Китайската комунистическа партия (ККП) и секретар на Централния политически и правен комитет на Китайската народна република, с Ян Джиечи, председател на Комисията по външни работи на ККП, и с Чен Уенцин, министър на сигурността на Китай", отбелязва експертът.
И добавя: "По мое скромно мнение това е много високо ниво на срещи за секретаря на Съвета за сигурност на Руската федерация. Може би Пекин вижда Патрушев като наследник и заместник на Владимир Путин?"
ОЩЕ: Политолог: В Кремъл все по-настойчиво обсъждат напускането на Путин поради "болест" (ВИДЕО)
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Според журналиста в търсенето си на приятели по всички континенти, Кремъл е разбрал, че е безполезно да разчита на Турция. "Турция отказа да помогне на Москва във военно-техническата сфера. В областта на търговията и туризма Анкара също отказа да обслужва руските разплащателни карти "Мир", а днес също така отказа да обучава и пилоти от руската гражданска авиация. Така че Кремъл реши да заложи основно на Китай. В атака тръгна старият и опитен офицер от КГБ Николай Патрушев", анализира експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Демчук добавя, че държавната китайска информационна агенция Синхуа подава доста оскъдна информация за тези срещи. Но затова пък руските медии са доста по-обстоятелствени, при все, че Патрушев не е придружаван от руски журналисти.
Според агенция Синхуа членът на Политбюро Гуо Шенгкун е дал висока оценка на срещите. Той е подчертал, че фокусът е бил върху задълбочаването на сътрудничеството между китайските и руските правоприлагащи органи и агенции за сигурност, както и върху обмена на разузнавателна информация, продължава журналистът. Събеседниците са се споразумели да продължат военното сътрудничество, включително съвместни военни учения и съвместни патрули (създаване и развитие на „коридори“ за търговски трафик в потенциалната зона на тайванския конфликт за защита на корабоплаването).
"Сигналите са тревожни. Тревожни не само за Украйна, но и за целия свят, включително за САЩ и другите държави от НАТО", завършва Ростислав Демчук.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
ОЩЕ: След срещите с Ердоган и Си: Какво получи Путин от пътуването си до Самарканд