Дигиталните атаки срещу тайвански правителствени уебсайтове преди пристигането на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайпе вероятно са били извършени от китайски хакери-активисти, а не от китайското правителство. Това заяви изследователска организация за киберсигурност, цитирана от Ройтерс.
Още: Тонове фалшив мед от Турция
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Уебсайтът на президентската канцелария на Тайван е бил обект на разпределена атака за отказ на услуга (DDoS) и в един момент е бил нефункциониращ, се казва в изявление на канцеларията.
Достъпът до уебсайта беше възстановен в рамките на около 20 минути след атаката, се казва в изявлението. Тайванските правителствени агенции следят ситуацията в условията на "информационна война", добави по-късно говорителят. Уебсайтът на правителствен портал и уебсайтът на тайванското външно министерство също бяха временно изключени от мрежата, предаде БГНЕС.
В изявление на външното министерство се казва, че двата уебсайта са били засегнати от до 8,5 милиона заявки за трафик в минута от "голям брой IP адреси от Китай, Русия и други места". Атаките продължават, се допълва в изявлението.
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
DDoS атаките се осъществяват чрез насочване на голям обем интернет трафик към целеви сървъри в сравнително несложен опит на т.нар. хактивисти да ги изключат от мрежата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
"Това са некоординирани, случайни, лишени от морал атаки срещу уебсайтове, които китайските хактивисти използват, за да предадат посланието си", заяви Йоханес Улрих, декан на изследователския отдел в Технологичния институт SANS, организация за обучение и изследвания в областта на киберсигурността.
"Обикновено това продължава няколко дни, но те често губят интерес в рамките на една седмица. Много от атаките са мотивирани от това, което се пише в китайската преса", допълва Улрих.
Разрушителният дигитален блиц идва от стотици хиляди IP адреси, свързани с устройства, регистрирани в китайското търговско интернет пространство, каза Улрих.
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Той добави, че подобна кохорта от китайски IP адреси е сканирала интернет за уязвимости на ниско ниво, които са лесно използваеми, от петък насам, и не съответства на обичайната дейност, извършвана от китайските правителствени хакери.