Картина, която предстои да бъде обявена за продажба от фалиралия Обреден дом в Асеновград, предизвика бурни реакции сред асеновградчани.
Още: Възраждат Караалановото училище в Асеновград в оригиналния му архитектурен облик (СНИМКИ)
Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград
Казусът с произведението на изкуството, сътворено от местният художник Коста Форев, започна още, когато стана ясно, че творбата е оценена на 5 000 лева и предстои обявяването й на търг.
Първоначално, ликвидаторът на Обредния дом в Асеновград не пожела да съобщи името на автора. Дни след това, скандално, картината бе обявена за продажба в известен сайт за обяви, от частно лице. Сумата, поискана за произведението от продавача, представил се като Иван, бе 60 000 лева. Приложена дори бе и снимка. Веднага, след реакция на граждани, обявата бе заличена. До днес не става ясно по какъв начин нареклият себе си Иван е получил достъп до иначе заключената картина, за да успее да я снима.
Пред Actualno.com ликвидаторът Венцислав Василев заяви, че е подал сигнал в РУ на МВР в Асеновград, защото е престъпление някой да продава чужда собственост. Той увери, че творбата е заключена в сградата на Обредния дом, която се охранява чрез СОТ. На този етап, няма данни за реакция, от страна на компетентните органи.
Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение
Още: Стартира конкурсът „Най-добро домашно вино“ в Асеновград
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наградиха добрите дела в Асеновград
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Екипът ни потърси мнението и на Общинската администрация в Асеновград по казуса. От там ни отговориха, че тази картина не е собственост на Общината, а на търговското дружество. За справка, самото звено е със 100% общинска собственост и решението за неговата ликвидация се взима от съветниците на града.
Интересен факт е, че никой не успя да ни каже дори името на картината – нито дъщерята на твореца Коста Форев, нито ликвидаторът Венцислав Василев. Оказва се, че никой не знае кога е създадена, по какъв повод, от какви материали е рисувана, какво е посланието й, как е придобита от Обредния дом.
Поради тази причина остава загадка и по какви критерии е изготвена оценката й. Борбата срещу неяснотите с разпореждането на картината, изрисувана от ръцете на известния асеновградски художник Коста Форев, обедини група асеновградчани, борещи се за запазване културното наследство на Асеновград.
Още: Откриват зимния сезон в Асеновград с безплатен лифт
Още: Връчиха наградите "Предприемач на годината" в Асеновград
Те са твърдо решени да потърсят сметка от местната управа, за случващото се с творбата. За целта е изготвено запитване, съдържащо 11 въпроса, което ще бъде входирано пред Общината и Общинския съвет в града. Междувременно, инициаторите възнамеряват да проведат и срещи с представители на администрацията и на местния парламент.